Uważajcie przy używaniu "kopiuj" i "wklej" w bankowości internetowej!

Poniedziałek, 28 Października 2013
drukuj A A
Uważajcie przy używaniu "kopiuj" i "wklej" w bankowości internetowej!   Uważajcie przy używaniu "kopiuj" i "wklej" w bankowości internetowej!
Uważajcie przy używaniu "kopiuj" i "wklej" w bankowości internetowej!

fot. PAP

Złośliwe oprogramowanie podmienia w schowku Windows numer skopiowanego konta bankowego i zastępuje go numerem złodzieja - ostrzegają eksperci z CERT Polska.

Zdarza się, że kiedy użytkownik banku internetowego dokonuje opłaty przez internet, kopiuje numer konta odbiorcy (np. stosując komendę "kopiuj" czy skrót klawiaturowy Ctrl+c) i wkleja ten numer w pole odbiorcy przelewu. Mogło się wydawać, że takie rozwiązanie oszczędzało czas (nie trzeba było ręcznie przepisywać długiego numeru konta) i redukuje ryzyko pomyłki. Teraz okazuje się, że można przez nie również stracić pieniądze. Eksperci z CERT opisują na swojej stronie złośliwe oprogramowanie, które podmienia w schowku oprogramowania Windows (czyli w miejscu, w którym są przechowywane kopiowane dane) numer konta na numer konta złodzieja.

Przedstawiciele CERT Polska wyjaśniają, że za każdym razem kiedy użytkownik skopiuje 26-cyfrowy numer do schowka, jest on podmieniany na inny. Dzieje się tak zarówno wtedy, kiedy jest to liczba pisana bez przerw, jednym ciągiem, jak i wtedy, kiedy co czwarta cyfra oddzielona jest spacją. Złośliwe oprogramowanie podmienia też numer rachunku, jeśli jest skopiowany razem z jakimś tekstem. Podmiana następuje tak, że format skopiowanej liczby się nie zmienia, a więc bez sprawdzania cyfr nie widać różnicy.

Eksperci przypominają, że powinniśmy się mieć na baczności za każdym razem kiedy kopiujemy jakikolwiek numer rachunku do schowka. Może się to zdarzyć np. przy kopiowaniu numeru rachunku z faktury, którą chcemy zapłacić, ze strony internetowej aukcji, gdy chcemy zapłacić za zakup przelewem, z wiadomości e-mail zawierającej numer rachunku, na który mamy dokonać wpłaty albo z komunikatora internetowego, gdy ktoś znajomy wysyła nam swój numer konto do dokonania przelewu.

Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.cert.pl/news/7662

CERT(Computer Emergency Response Team) Polska jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie. CERT Polska działa od 1996 roku Zespół CERT Polska działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Działalność zespołu jest finansowana przez NASK.

PAP/Radio ZET/AKL

do góry
%s1 / %s2
- +