Milion książek online i za darmo. Wystarczy kliknąć

Środa, 20 Czerwca 2012
drukuj A A
Wydanie "Polonii" z 1928 roku - milionowa publikacja w sieci bibliotek cyfrowych przyłączonych do FBC Wydanie "Polonii" z 1928 roku - milionowa publikacja w sieci bibliotek cyfrowych przyłączonych do FBC
Wydanie "Polonii" z 1928 roku - milionowa publikacja w sieci bibliotek cyfrowych przyłączonych do FBC

www.sbc.org.pl

Liczba publikacji udostępnianych poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych przekroczyła milion. Przez internet i za darmo dostępne są tam tysiące zdjęć, książek, starodruków i map.

Federacja Bibliotek Cyfrowych to wrota do elektronicznych zbiorów : czasopism, map, książek, starodruków zdigitalizowanych przez ponad 80 polskich cyfrowych bibliotek. Takie zbiory tworzone są m.in. w ramach wyższych uczelni, bibliotek, archiwów, muzeów czy ośrodków badawczych. W bibliotekach cyfrowych są nie tylko książki. Są tam też fotografie, różnego rodzaju dokumenty - jak np. akt założycielski Krakowa, oraz manuskrypty - np rękopis "Pana Tadeusza". FBC udostępnia nawet dane o polskich doktoratach z prawie 40 uczelni.

Od początku czerwca 2011 roku do końca maja FBC odwiedziło 866 476 osób. Co miesiąc publikacja przegląda 72 tysiące osób Rekordowy pod tym względem był marzec - odnotowano 93 tysiące wizyt.  Najczęściej FBC odwiedzają Polacy , ale nie brakuje użytkowników z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy a nawet USA.

Zbiory FBC liczą już ponad milion publikacji. "Aż 70% spośród nich to przedwojenne, ogólnopolskie i regionalne gazety" - wymienia Marcin Werla z Zespołu Bibliotek Cyfrowych. Jedną z najczęściej przeglądanych publikacji jest książka "Spis nazwisk szlachty polskiej" z 1887 roku. Popularny jest też "Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego" z 1907 roku. Jak widać, FBC to doskonale źródło informacji nie tylko dla miłośników historii, ale także osób prowadzących badania genealogiczne.

Co ciekawe, tym, którzy szukają informacji związanych jedynie z Polską - portal FBC może się okazać znacznie bardziej przydatny niż  portal Europeana , który gromadzi cyfrowe książki i obrazy, dźwięki z europejskich instytucji kultury. A to dlatego, że Europeana aktualizowana jest co kwartał, a FBC - codziennie.

"Chętnych do współpracy nie brakuje" - przyznaje Marcin Werla. Swoje zbiory udostępniają jednak nie tylko biblioteki akademickie, ale także organizacje pozarządowe, jak np. Ośrodek KARTA czy Fundacja Okularnicy. Wkrótce dostępne będą też archiwa Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność”.

Radosław Fellner/Radio ZET

do góry
%s1 / %s2
- +