Wystawa o Poli Negri w Sosnowcu

Czwartek, 13 Września 2012
drukuj A A
Pola Negri Pola Negri
Pola Negri

www.youtube.com

Wystawę "Pola Negri. Legenda kina" można od czwartku zobaczyć w Muzeum w Sosnowcu. Zwiedzający mają szansę zapoznać się z dokonaniami aktorki, obejrzeć reprodukcje zdjęć i poznać dzieje jej głośnych romansów m.in. z Charlie Chaplinem.

Wystawa składa się z plansz, na których oglądać można reprodukcje zdjęć, fotosów, pocztówek, afiszów i plakatów filmowych z całego świata. Ekspozycja w szczególności poświęcona jest początkom kariery Poli Negri, jej licznym rezydencjom, głośnym romansom m.in. z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino. Prezentuje filmy z jej udziałem, których powstało ponad 60.

"Można się dowiedzieć wielu interesujących szczegółów z jej barwnego życia oraz kariery. Pola Negri była wówczas jedną z najbogatszych kobiet. W latach 1923-28 zarobiła w Hollywood w sumie sześć milionów dolarów. Obecnie to dużo, wtedy to była zawrotna suma" - powiedziała Joanna Krzysztofik z Muzeum w Sosnowcu.

Cztery plansze poświęcone są mężczyznom życia gwiazdy kina. "Jeden z epizodów miał miejsce w Sosnowcu, gdzie przez rok była żoną hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego. On jednak widział ją w domu, a ona chciała robić karierę" - opowiada Krzysztofik. Dąmbskiego poznała, gdy podróżowała koleją z Warszawy do Berlina, wioząc ze sobą kopię "Niewolnicy zmysłów" a na stacji granicznej w Sosnowcu jeden z celników zatrzymał pudełka z filmem.

Wystawę będzie można oglądać do 25 listopada.

Gwiazda kina niemego Pola Negri, właściwie Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się w 1897 roku w Lipnie. W 1908 roku zadebiutowała jako tancerka, ale choroba płuc uniemożliwiła jej karierę baletnicy. na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w w 1914 roku w "Niewolnicy zmysłów".

W 1916 roku wyjechała do Berlina, a, do Hollywood przybyła w 1923 roku już jako gwiazda kina. Wystąpiła m.in. w "Cesarzowej", "Hotelu Imperial", "Bezwstydnej kobiecie", "Drucie kolczastym", "Hiszpańskiej tancerce".

Wraz z nadejściem ery dźwiękowej w kinie udała się do Niemiec, jednak po wybuchu drugiej wojny światowej powróciła do USA. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w połowie lat 60. m.in. w "Księżycowych prządkach" produkcji Walta Disneya.

Resztę życia spędziła w San Antonio. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku.

PAP / Radio ZET

do góry
%s1 / %s2
- +