Matura 2017. Maraton otwiera egzamin z j. polskiego

04.05.2017 07:48

W czwartek 4 maja 2017 roku rozpoczyna się maraton maturalny. Punktualnie o 9 rano licealiści zasiądą do arkuszy z języka polskiego. W tym roku w kwestiach proceduralnych przewidziano też kilka nowych rozwiązań.

Matura 2017. Maraton otwiera egzamin z j. polskiego

fot. Marcin Stępień/Agencja Gazeta

Matura 2017 rozpoczęta. O godzinie 9.00 maturzyści zmierzą się z arkuszem podstawowym z j. polskiego. Na 14.00 zaplanowana jest część rozszerzona.

Na co zwrócić uwagę podczas tego egzaminu. Przede wszystkim należy uważnie czytać pytania, nie spieszyć się, aby żadne niuanse zawarte w teście czy w temacie eseju nam nie uciekły. Pytania testowe odnoszą się do dołączonych tekstów kultury. Trzeba zapoznać się z nimi jak najwnikliwiej. Tam znajduje się wiele odpowiedzi (w końcu chodzi o sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem). Uwaga na przepisywanie gotowych zdań! Musimy odpowiadać pełnymi zdaniami.

Matura 2017: język polski. Co będzie? [PRZECIEKI] Dowiedz się więcej Matura 2017: język polski. Co będzie? [PRZECIEKI]

Jest też kilka nowości. Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy mogą się odwołać od wyników egzaminu do niezależnych arbitrów. To pomoże wielu osobom uniknąć "zawalenie" roku i uzyskać drugą szansę. 

Poza tym Ministerstwo Nauki ma zapłacić uczelniom, które przyjmą najlepszych spośród maturzystów. - Wypłacimy uczelniom 82 mln zł, by zachęcać je do starań o wybitnie uzdolnionych absolwentów - zapowiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska. 

Licealiści muszą obowiązkowo podejść do sześciu egzaminów: pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustnych z języka polskiego i obcego, a także pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Egzaminy podstawowe zdaje się od progu 30 proc. Rozszerzone nie mają takiego wymogu. Można zdobyć mizerną liczbę punktów (lub nawet skończyć z wynikiem zerowym). Do dwóch egzaminów rozszerzonych podejdzie niemal 30 proc. zdających, do trzech – 20 proc., a do czterech – 4 proc.

W tym roku blisko 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników, zmierzy się z egzaminem dojrzałości.

Matura 2017 język polski kiedy Dowiedz się więcej Matura 2017: język polski pisemny i ustny - terminy

Pisemne matury potrwają do 24 maja, ustne do 26 maja.

Maturzyści poznają swoje wyniki 30 czerwca. Dotychczas licealiści mogli zobaczyć swój arkusz i poprosić o jego ponowne sprawdzenie. Jednakże od poprawionego wyniku nie mogli się już odwołać. Teraz to się zmieni. Dostają prawo zaskarżenia wyniku do niezależnych arbitrów.

W 2016 roku 20 proc. maturzystów nie zdało. 

RadioZET.pl/KM