Rady dla grzybiarzy. Sprawdź jakich nie zbierać

Piątek, 20 Września 2013
drukuj A A
muchomor muchomor
muchomor

fot: PAP

Główny Inspektorat Sanitarny radzi w ogóle nie podawać grzybów dzieciom, a tych, które zbieramy dla siebie nie przechowywać w lodówce.

Rzecznik GIS, Jan Bondar podkreśla, że najczęściej zatruciom ulegają rutynowi grzybiarze. Apeluje, żeby nie zbierać małych grzybów, takich o młodych owocnikach, bo trudno je odróżnić od trujących. - Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

>>>> CZYTAJ O ZATRUCIU CZTEROLETNIEJ DZIEWCZYNKI

Grzyby należy jeść bezpośrednio po zebraniu; pozostawienie ich w lodówce może sprawić, że nie będą już przydatne do spożycia. Poza tym GIS zaleca, żeby zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Tylko te których jesteś pewny! 

Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne, warto korzystać z atlasów. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Trzeba unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak. Muchomory sromotnikowe - jak wynika z relacji osób, które się nimi zatruły - mają przyjemny smak.

W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury , po spożyciu grzybów, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.

Radio ZET/PAP/is

do góry
%s1 / %s2
- +