Z PIT-em za 2013 - Karta Warszawiaka "od ręki"

Piątek, 24 Stycznia 2014
drukuj A A
Z PIT-em za 2013 - Karta Warszawiaka "od ręki" Z PIT-em za 2013 - Karta Warszawiaka "od ręki"
Z PIT-em za 2013 - Karta Warszawiaka "od ręki"

fot. ztm.waw.pl

Ci, którzy rozliczyli w Warszawie PIT za zeszły rok mogą od reki dostać "Kartę Warszawiaka". Trzeba się tylko zgłosić do punktu obsługi pasażera i mieć przy sobie pierwszą stronę zeznania.

"Od ręki" Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka można wyrobić w Punktach Obsługi Pasażerów (POP) Zarządu Transportu Miejskiego.

W ocenie prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz to kolejne ułatwienie, które nowym warszawskim podatnikom pozwoli na skrócenie procedury i otrzymanie zniżek w ramach Karty warszawiaka.

Aby "od ręki" otrzymać kartę, osoby, które rozliczyły się w urzędzie, powinny zgłosić się do jednego z POP-ów z poświadczoną przez urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania pierwszą stroną formularza PIT. Poświadczoną, czyli zawierającą prezentatę - pieczątkę urzędu wraz z podpisem osoby przyjmującej zeznanie. Po wypełnieniu i złożeniu wniosku osoby takie otrzymają hologram do naklejenia na swoją kartę miejską.

W przypadku wniosku rodzinnego należy pamiętać, by był on podpisany przez wszystkich pełnoletnich członków rodziny. Rozliczający się wspólnie małżonkowie muszą mieć na formularzu ten sam, warszawski adres zamieszkania.

Osoby, które rozliczyły się przez internet, powinny zgłosić się do POP z wydrukowaną pierwszą stroną formularza PIT (z adresem zamieszkania) oraz z tzw. UPO - wygenerowanym przez system ministerstwa finansów Urzędowym Poświadczeniem Odbioru.

Okazanie pierwszej strony rozliczenia podatkowego nie jest warunkiem otrzymania Karty Warszawiaka, jednak ci, którzy złożą wniosek bez okazania PIT, będą musieli poczekać na jego weryfikację w bazie danych ministerstwa finansów. Wniosek można złożyć w POP-ach, w urzędach dzielnic i przez internet.

Warunkiem otrzymania karty jest zamieszkiwanie w Warszawie i rozliczanie podatku PIT w jednym ze stołecznych urzędów skarbowych. Nie jest brane pod uwagę miejsce zameldowania, czyli adres w dowodzie osobistym.

Dotychczas warszawiacy złożyli 280 tys. wniosków o wydanie Karty warszawiaka, z czego 279 tys. już rozpatrzono. Wydano 193 tys. kart, po 85 tys. kolejnych wnioskujący jeszcze się nie zgłosili.

PAP/Radio ZET/koc

do góry
%s1 / %s2
- +