Amerykanie tłumaczą, dlaczego zrzucili superbombę w Afganistanie

14.04.2017 19:12

W piątek dowódca wojsk USA w Afganistanie, generał John Nicholson, skomentował decyzję o zrzuceniu tzw. matki wszystkich bomb na prowincję Nangarhar w Afganistanie. – To była decyzja czysto taktyczna – oświadczył, dodając, że Amerykanie osiągnęli swój cel.

Amerykanie tłumaczą, dlaczego zrzucili superbombę w Afganistanie

fot. YouTube

Po raz pierwszy zetknęliśmy się z poważną przeszkodą dla dalszego postępu. Był to właściwy czas do jej (bomby) taktycznego użycia przeciwko właściwemu celowi na polu walki. Broń osiągnęła swój zamierzony cel – zapewniał generał Nicholson.

Według przedstawicieli afgańskich władz wojskowych, zrzucona w czwartek w okręgu Aczin w graniczącej z Pakistanem prowincji Nangarhar bomba uśmierciła co najmniej 36 domniemanych terrorystów, ale nie spowodowała ofiar wśród cywilów.

Skutki zrzucenia "matki wszystkich bomb" przez USA na Afganistan Dowiedz się więcej Skutki zrzucenia "matki wszystkich bomb" przez USA na Afganistan

„Matka wszystkich bomb”, jak nazwana została GBU-43, to najpotężniejsza amerykańska bomba, która nie jest atomową. 13 kwietnia 2017 r. to pierwszy przypadek w historii, kiedy wojska amerykańskie użyły bomby takich rozmiarów w konflikcie międzynarodowym. Ładunek został wyrzucony z samolotu MC-130 w prowincji Nangarhar, nieopodal granicy z Pakistanem. W internecie pojawiło się już nagranie, na którym widać moment zrzucenia bomby.

RadioZET.pl/PAP/strz