Spotkanie Donalda Trumpa z władzami Unii Europejskiej. Podano oficjalny termin

05.05.2017 14:35

Szefowie Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, Jean-Claude Juncker i Donald Tusk, spotkają się 25 maja w Brukseli z prezydentem USA Donaldem Trumpem - potwierdziły w piątek instytucje unijne.

Spotkanie Donalda Trumpa z władzami Unii Europejskiej. Podano oficjalny termin

fot. Pixabay

Rzecznik Komisji Europejskiej, Alexander Winterstein, powiedział w piątek na konferencji prasowej, że więcej szczegółów dotyczących spotkania zostanie przekazanych w późniejszym terminie.

Wizyta Trumpa w belgijskiej stolicy 25 maja związana jest z zaplanowanym na ten dzień szczytem NATO. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu zaprzysiężenia 20 stycznia na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump, który przed objęciem urzędu popierał Brexit, a UE nazywał "wehikułem dla niemieckiej dominacji Europy", po zaprzysiężeniu zmienił ton. W kwietniu podkreślał, że stabilna Europa ma dla niego "duże znaczenie" i leży "we wspólnym interesie wszystkich". Jeszcze w kampanii zmieniło się jego podejście do Brukseli, którą nazywał "norą" w związku z powiązaniami terrorystycznymi. Później jednak mówił, że "Belgia to piękne miasto".

US Army publikuje wstrząsającą fotografię. Tuż po jej wykonaniu wszyscy zginęli [FOTO] Dowiedz się więcej US Army publikuje wstrząsającą fotografię. Tuż po jej wykonaniu wszyscy zginęli [FOTO]

Część polityków europejskich nie szczędziła Trumpowi słów krytyki zwłaszcza po wprowadzeniu antyimigranckiego dekretu zakazującego wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów - Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. Szefowie głównych frakcji w europarlamencie wskazywali w lutym, że nie ma on nic wspólnego z bezpieczeństwem, jest przejawem populizmu i atakiem na wartości.

Ostrą ocenę Waszyngtonowi wystawiał też Tusk, który przed lutowym szczytem UE na Malcie w liście do przywódców unijnych pisał, że zmiana polityki Stanów Zjednoczonych, jest zagrożeniem zewnętrznym dla UE. Oburzenie niektórych wywołało w tym kontekście wymienienie w jednym rzędzie Stanów Zjednoczonych z agresywną Rosją i "asertywnymi Chinami" oraz terrorem i anarchią na Bliskim Wschodzie. Tusk podkreślał, że niepokojące deklaracje nowej administracji USA sprawiają, że przyszłość UE jest bardzo nieprzewidywalna.

Donald Trump Dowiedz się więcej Donald Trump zadomowił się w Białym Domu

Dla UE bardzo ważnym tematem rozmów ze stroną amerykańską jest umowa o wolnym handlu między obiema stronami TTIP. Przyjście nowej administracji zamroziło rokowania unijno-amerykańskie na temat porozumienia, z którym wiązano duże nadzieje. UE boi się, że protekcjonistyczny zwrot USA może w dłuższym okresie zaszkodzić handlowi międzynarodowemu.

Amerykański prezydent poza szczytem NATO weźmie w Europie udział w spotkaniu G7 na Sycylii 26 i 27 maja. W ramach swojej podróży Trump odwiedzi również Izrael, Arabię Saudyjską, a także Watykan, gdzie ma spotkać się z papieżem Franciszkiem. Rosyjska prasa podawała, że w ramach objazdu możliwe jest też spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem.

RadioZET.pl/PAP/DG