Kim naprawdę był bin Laden?

Poniedziałek, 2 Maja 2011
drukuj A A
Kim naprawdę był bin Laden? Kim naprawdę był bin Laden?
Kim naprawdę był bin Laden?

fot. Radio ZET

Najbardziej poszukiwana osoba na świecie, wróg nr 1 USA a zarazem bohater islamskich radykałów. Kim naprawdę, był człowiek, który jeszcze kilka lat temu mówił, że dżihad będzie kontynuowany nawet po jego śmierci?

Bin Laden już podczas studiów bin Laden związał się z ugrupowaniami islamistycznymi.

Przeciwko USA wystąpił po zaangażowaniu się sił amerykańskich w wojnie przeciwko Irakowi, po napaści tego kraju na Kuwejt w 1990 r. Obecność amerykańskich żołnierzy na ziemiach, głównie Arabii Saudyjskiej, gdzie znajdują się główne sanktuaria islamu, uznał za zbezczeszczenie świętych ziem muzułmanów.

Obarczał także Amerykanów winą za cierpienia narodu palestyńskiego. Po wojnie w Zatoce Perskiej, Waszyngton wyznaczył za głowę bin Ladena nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów.

W 1992 r. władze w Rijadzie zaniepokojone wsparciem przez Osamę saudyjskiej opozycji, odebrały mu paszport. Za zgodą władz w Chartumie bin Laden zamieszkał w Sudanie.

Wywiad amerykański podejrzewał bin Ladena o finansowanie obozów szkoleniowych dla terrorystów. W 1994 r. władze Arabii Saudyjskiej odebrały mu obywatelstwo, gdy ogłosił "fatwy" potępiające Stany Zjednoczone i saudyjską rodzinę królewską.

W 1996 r. pod presją wspólnoty międzynarodowej władze Sudanu kazały wyjechać bin Ladenowi z tego kraju. Osama wraz z całym dobytkiem i ludźmi udał się do Afganistanu.

Od połowy lat 90. Saudyjczyk ukrywał się w górach Afganistanu, w rejonie Kandaharu, skąd kierował antyamerykańskimi akcjami terrorystów na świecie.

Do obozów szkoleniowych Osamy ściągali bojownicy z całego świata islamskiego. To właśnie jego bojówki zorganizować miały w 1998 r. dwa wielkie zamachy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii. Zginęły w nich 224 osoby.

Po atakach USA przeprowadziły nalot na domniemaną siedzibę bin Ladena w Afganistanie oraz fabrykę chemiczną w Sudanie. Sam bin Laden jednak nie ucierpiał w ataku. Waszyngton wyznaczył za jego głowę kolejną nagrodę 25 milionów dolarów, a później 50 mln USD.

Wreszcie bin Laden wziął na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie bezprecedensowego ataku terrorystycznego 11 września 2001 r. w USA i śmierć prawie 3000 Amerykanów.

Przez 9 lat po ataku 11 września wojska USA bezskutecznie poszukiwały bin Ladena. Według początkowych doniesień, miał on przebywać w Afganistanie w rejonie Tora Bora przy granicy z Pakistanem. Potem administracja USA wielokrotnie powtarzała, że nie wiadomo, gdzie jest terrorysta.

do góry
%s1 / %s2
- +