Minister Włoch: mężczyźni muszą pomagać w domu

Niedziela, 13 Maja 2012
drukuj A A
Minister Włoch: mężczyźni muszą pomagać w domu Minister Włoch: mężczyźni muszą pomagać w domu
Minister Włoch: mężczyźni muszą pomagać w domu

fot. Radio ZET

Włoska minister pracy i opieki społecznej Elsa Fornero zaapelowała do swych rodaków - mężczyzn, aby pomagali kobietom w pracach domowych. Ze statystyk wynika, że na barkach Włoszek spoczywa ponad 70 procent obowiązków.

"Mężczyźni powinni wykonywać więcej prac w rodzinie" - powiedziała profesor Fornero, autorka największych reform forsowanych przez rząd Mario Montiego, czyli rynku pracy i systemu emerytalnego. Podkreśliła, że "godzenie obowiązków domowych z zawodowymi to nie tylko kwestia kobiet, ale także mężczyzn".

Jej zdaniem kobiety nie mogą sobie pozwolić na to, aby mieć leniwych partnerów, ponieważ ich czas wolny, którego mają więcej niż one, staje się niezbędny, by sprostać wszystkiemu.

Słowa minister wywołały ożywioną dyskusję, między innymi wśród socjologów, zwracających uwagę na to, że obecny kryzys wymaga również zmian w mentalności i organizacji życia rodzinnego.

Przypomina się wyniki badań Instytutu Społecznego Eurispes wskazujące, że 55 procent mężczyzn we Włoszech nigdy nie włącza pralki, a prawie 70 procent nigdy nie prasuje. 38 procent Włochów nie sprząta w domu, jedna trzecia nie ścieli łóżek.
Gotuje 8 procent Włochów, a jedna czwarta wynosi śmieci. 50 procent zajmuje się różnego rodzaju naprawami.

O olbrzymich dysproporcjach świadczą także dane o tym, że we Włoszech około 7 procent mężczyzn bierze urlop opiekuńczy, podczas gdy na przykład w Stanach Zjednoczonych - prawie 5 razy więcej.

Radio ZET/PAP

do góry
%s1 / %s2
- +