Stan wojenny na Ukrainie? Decyzja w niedzielę

Sobota, 1 Marca 2014
drukuj A A
Stan wojenny na Ukrainie? Decyzja w niedzielę Stan wojenny na Ukrainie? Decyzja w niedzielę
Stan wojenny na Ukrainie? Decyzja w niedzielę

fot. PAP/EPA

Rada Najwyższa Ukrainy może rozważyć na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego lub wojennego w związku z agresywnymi działaniami Rosji.

- To, co się teraz dzieje, to nie tylko aneksja, to ingerencja, to siły zbrojne - powiedział wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszułynski, cytowany przez ukraińską agencję prasową UNIAN.

Polityk zaznaczył, że jeśli Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, która obraduje w sobotę na temat sytuacji na Krymie, podejmie decyzję o "wprowadzeniu jakiegoś stanu: wyjątkowego albo wojennego, trzeba będzie w sali obrad podjąć decyzję, czy go wprowadzić".

>>>>Czytaj też: Putin nie podjął jeszcze decyzji w sprawie Ukrainy

Pytany, dlaczego parlament zbiera się dopiero w niedzielę, skoro sytuacja w kraju jest tak trudna, Koszułynski odparł, że deputowani rozjechali się do swoich okręgów wyborczych, "żeby móc przedstawić obraz aktualnej sytuacji". "Po prostu fizycznie nie zdążą dziś dojechać" - powiedział, ale zapewnił, że na niedzielnym posiedzeniu będzie kworum.

>>>>Czytaj też: Krym przyspiesza referendum ws. rozszerzenia autonomii

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

Radio ZET/PAP/MS

do góry
%s1 / %s2
- +