GIODO ostrzega: aplikacje w telefonie mogą być niebezpieczne

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych na swojej stronie internetowej zachęca, by ostrożnie korzystać z mobilnych aplikacji wykorzystujących technologię geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości. Zaleca m.in. by ustalić, jakie dane są udostępniane przez zainstalowane aplikacje.

Inspektor zaleca, by przed zainstalowaniem danej aplikacji, zapoznać się z polityką prywatności i wszelkimi komunikatami, z których dowiedzieć się można, do jakich danych będzie miała dostęp konkretna aplikacja i w jakim celu będzie mogła je wykorzystywać.

GIODO radzi, by zwracać uwagę m.in. na postanowienia dotyczące przekazywania za pośrednictwem aplikacji danych osobowych do państw trzecich. Radzi, by zastanowić się, czy na pewno chcemy, by dana aplikacja miała dostęp np. do naszych SMS-ów, fotografii, filmów, maili, kontaktów, rozmów itp. 

Zaleca także, by rozważnie korzystać z nieznanych sieci bezprzewodowych wi-fi. Przypomina, że niektóre z aplikacji mobilnych (a także stron internetowych i sieci wi-fi) mogą podczas korzystania z nich gromadzić informacje o lokalizacji internautów.
– Nie klikaj podejrzanych linków, nie przeglądaj podejrzanych stron – czytamy na stronie GIODO. 
GIODO zaleca, by chronić swoje dane do logowania i regularnie zmieniać hasło. Ważne także, by korzystać z legalnego źródła i często aktualizować oprogramowanie.

Radio ZET/SI/PAP