Dymisja po aukcji w Janowie Podlaskim

Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Karol Tylenda zrezygnował ze stanowiska – ogłosił resort rolnictwa. Dymisja została już przyjęta.

Tylenda odszedł z ANR po aukcjach zorganizowanych w ramach Święta Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Na poniedziałkowej Letniej Aukcji sprzedano 18 koni za 409 tys. euro, a w niedzielę na aukcji Pride of Poland - 16 koni za 1 mln 271 tys. euro. Uczestnicy narzekali na złą organizację imprezy, doszło także do nieprawidłowości przy licytowaniu koni.

Organizatorzy przekonują, że aukcja była sukcesem. Dlaczego więc Tylenda zrezygnował? – Prawdopodobnie uważał, że rzeczą honorową będzie podać się do dymisji, jeżeli po, naszym zdaniem, udanej od strony finansowej aukcji Pride of Poland i całym Święcie Konia Arabskiego, pojawiły się zarzuty, które w naszym odczuciu są bezpodstawne – ocenił rzecznik ANR Witold Strobel.

Zdobywczyni wielu tytułów w kraju i za granicą, 16-letnia siwa klacz Emira, pochodząca ze stadniny w Michałowie została sprzedana za 225 tys. euro nabywcy z Francji. Była licytowana dwukrotnie. W pierwszej licytacji uzyskała 550 tys. euro, ale później licytacja tego konia została powtórzona i padła cena niższa.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: