Ile polscy rodzice wydają na dorosłe dzieci? [NOWE BADANIA]

Polacy usamodzielniają się coraz później. Ponad 40 proc. osób powyżej 50 lat przyznaje, że mieszkają z nimi dzieci - pisze "Rzeczpospolita".

Młodzi, ale już dorośli - Polacy coraz dłużej pozostają na utrzymaniu rodziców. Prawie 60 proc. osób powyżej 50 roku życia przyznaje, że co miesiąc daje pieniądze dzieciom lub wnukom. 

Nie są to kwoty duże. Najczęściej od 100 do 400 zł. Tyle daje najbliższym 17 proc. badanych przez Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 

Powyżej 400 zł daje dzieciom 13 proc. badanych, a 12 proc. poniżej 100 zł.

Gotówka to nie jedyna forma pomocy. Z badań wynika również, że 34 proc. respondentów wciąż mieszka ze swoimi dziećmi w jednym gospodarstwie domowym, a 8 proc. z wnukami.

Na pomoc rodziców lub dziadków najczęściej mogą liczyć mieszkańcy wschodnich krańców Polski. W woj. podkarpackim bliskich wspomaga aż 72 proc. ankietowanych, a w lubelskim i podlaskim 61 proc. 

Co ciekawe, zdaniem wielu ekspertów taka sytuacja podoba się niektórym rodzicom. Dzięki niesamodzielności dorosłych dzieci, smutny moment „wyfrunięcia z rodzinnego gniazda” przesuwa się w czasie.

- Wielu obecnych 55-latków w wieku 22-24 lat miało już współmałżonków i dzieci. Ich potomkowie wciąż są samotni i bezdzietni - tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Małgorzata Pawlus, kierownik Zakładu Polityki Ludnościowej i Migracyjnej w Instytucie Politologii UKSW.

Radio ZET/Rzeczpospolita/PAP/ŁS

Więcej: