Zawiadomienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego

Nowoczesna złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o jego wypowiedź dotyczącą braku publikacji wyroku TK ws. nowej ustawy o Trybunale.

Prezes PiS mówił, że nowa ustawa o TK jest rozpatrywana przez Trybunał na podstawie ustawy i w trybie, które nie obowiązują. Jak dodał wydane w ten sposób akty TK mają "charakter prywatny" i nie mogą nabrać mocy prawnej poprzez publikację. TK uznał, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o TK jest niezgodnych z konstytucją. Rząd opublikował w sumie 21 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - bez tych: z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. oraz z minionego czwartku.

W zawiadomieniu złożonym przez Nowoczesną do prokuratury jest mowa o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przestępstwa podżegania i sprawstwa kierowniczego i pomocniczego do niedopełnienia obowiązku urzędniczego. Zawiadomienie zostało złożone na podstawie art. 304 kodeksu postępowania karnego; przewiduje on maksymalną karę pozbawienia wolności do lat 3.

Według Nowoczesnej Jarosław Kaczyński nakłaniał do niedopełnienia swoich obowiązków nie tylko premier Beatę Szydło, ale także prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolantę Rusiniak oraz "innych nieustalonych" pracowników RCL.

Pełny skład TK uznał za niezgodne z konstytucją kilkanaście zapisów ustawy z 22 lipca, w tym cały artykuł 89. - według TK nie wchodzą one w życie. Zdania odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Według nich organa państwa nie mogą honorować rozstrzygnięcia "wydanego z rażącym naruszeniem prawa". Rząd zapowiadał wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku.

Radio ZET/PAP/MS

Więcej: