Ostatnia droga kard. Franciszka Macharskiego. Żegnały go tłumy [WIDEO]

Kraków pożegnał w czwartek b. metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. – Oddany Bogu, odpowiedzialny, skromny –– mówił o zmarłym kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski i przyjaciel zmarłego. Pogrzeb duchownego odbędzie się w piątek.

Kard. Franciszek Macharski, w latach 1979-2005 metropolita krakowski, zmarł we wtorek w wieku 89 lat.

W czwartek trumna z jego ciałem została przeniesiona w długim kondukcie z franciszkańskiej bazyliki do prezbiterium katedry na Wawelu. Gdy ją tam wnoszono bił dzwon Zygmunt. Na trumnie ustawiono biskupią infułę, ewangeliarz, kielich i patenę mszalną. Tam trumna pozostanie do piątkowych uroczystości pogrzebowych.

Krakowianie przez cały czwartek modlili się przy trumnie z ciałem kard. Macharskiego wystawionej w Bazylice Ojców Franciszkanów. Niektórzy podchodzili, by jej dotknąć, ucałować i skłonieniem głowy oddać hołd zmarłemu. Przynosili też kwiaty. Kolejka była tak długa, że sięgała momentami do Filharmonii Krakowskiej. O godz. 14. w świątyni nabożeństwo panichidy odprawili duchowni grekokatoliccy.

Wiele osób stało w kolejce, by wpisać się do księgi kondolencyjnej wystawionej w krakowskiej kurii. O 17.00 mszę św. koncelebrował abp Gądecki. Uczestniczyli w niej też nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, a także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Pogrzeb w piątek

Po mszy kondukt żałobny, w którym uczestniczyli przedstawiciele wielu środowisk, tysiące wiernych i krewni zmarłego przeszedł ulicą Grodzką do Katedry na Wawelu. Wzdłuż trasy konduktu czekały tłumy. Na Wzgórze Wawelskie trumna z ciałem kard. Franciszka Macharskiego była wieziona konnym karawanem do Bramy Bernardyńskiej.

Na Wawel kondukt dotarł przed 19.00.

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Ceremonia pogrzebowa z udziałem władz państwowych, m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło odbędzie się na Wawelu w piątek. Kard. Macharski zostanie pochowany w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją św. Stanisława.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: