Uwaga na utrudnienia w ruchu z powodu Światowych Dni Młodzieży [MAPA]

W środę w Krakowie obowiązywać będą strefy wyłączone z ruchu w rejonie Błoń i Łagiewnik. Spodziewane są także zakłócenia spowodowane przejazdem kolumny papieskiej - poinformował Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Radiozet.pl prezentuje mapę utrudnień.

Około południa zaczną się przygotowania do przejazdu kolumny papieskiej. W związku z tym na cztery godziny przed przejazdem zamknięte dla ruchu samochodów osobowych zostaną ulice na trasie przejazdu.

Zamknięte ulice 27 lipca:

12:00 – 18:00: DW 774 – DW 780- obwodnica bielan – Mirowska – Księcia Józefa – Kościuszki – Zwierzyniecka – Straszewskiego – Podzamcze – Droga do zamku – Wawel

12:30 – 20:00: Podzamcze – Straszewskiego – Franciszkańska – Kuria

Ruch komunikacji zbiorowej będzie w tych rejonach utrzymywany tak długo, jak to możliwe - prawdopodobnie do godziny przed przejazdem kolumny.
Dla ruchu tramwajowego i samochodowego zostanie zamknięta ul. Franciszkańska.

Ruch tramwajowy do Salwatora został wstrzymany do 31 lipca. W zastępstwie kursować mają autobusy.

Nie będzie jednak zamykany dojazd na lotnisko w Balicach od autostrady A4. - Można zjechać z węzła Kraków Balice na lotnisko i z powrotem tym samym węzłem na A4. Mogą wystąpić jedynie chwilowe utrudnienia w ruchu spowodowane przez przejazd pojazdów ze specjalnymi uprawnieniami - – poinformowała PAP rzeczniczka krakowskiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut.

Pozostałe zjazdy z autostrady zostały zamknięte. Jak poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz, w nocy z poniedziałku na wtorek na wszystkich tablicach informacyjnych przy A4 oraz bramownicach zasłonięte zostały zjazdy w kierunku "Kraków" oraz "Centrum" – obowiązuje zakaz zjazdu z autostrady A4 w kierunku centrum Krakowa na węzłach: Kraków Bielany, Kraków Tyniec, Kraków Skawina, Kraków Południe. Ograniczenia te nie obowiązują pojazdów z identyfikatorami wydawanymi przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Od wtorku w Krakowie funkcjonują dwie strefy wyłączone z ruchu - w okolicach Błoń i Łagiewnik - oraz I i II strefa ograniczenia ruchu.

Na ulicach utworzono specjalne linie korytarzowe - autobusowe i tramwajowe - kursujące z rozkładową częstotliwością co 5 minut - z możliwością zwiększenia częstotliwości do 3 minut. Kursowanie części linii zostało wydłużone do godzin nocnych.

Po uroczystościach linie tramwajowe i autobusowe w miarę możliwości mają być przywracane na swoje stałe trasy.

Ulice wokół Błoń będą obszarem zamkniętym między 26 lipca a 1 sierpnia, a okolice sanktuariów Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II - od 26 do 31 lipca. W tym rejonie część trasy trzeba będzie pokonywać pieszo.

Między 26 a 31 lipca po Krakowie z dużą częstotliwością kursować ma w sumie 250 składów tramwajowych i 580 autobusów.

Do korzystania z komunikacji miejskiej ma zachęcać specjalny bilet za 15 zł ważny do 26 do 31 lipca na dowolną liczbę przejazdów. Nie trzeba go kasować.

W Krakowie od wtorku zaczęły funkcjonować parkingi dla autokarów. Przygotowanych zostało 58 parkingów dla autokarów, z czego 40 na pasach ruchu w ciągach kilkudziesięciu ulic. Autokary powinny mieć identyfikatory wydane przez Komitet Organizacyjny ŚDM. Dla samochodów osobowych parkingów będzie 11, z czego dwa - w okolicach AGH - dla niepełnosprawnych. 

Radio ZET/PAP/ZIKIT KRAKÓW/ŁS

Więcej: