LOT ma kłopoty. "PO zostawiło linie w dramatycznej sytuacji finansowej"

LOT nie może otrzymać kolejnej pomocy publicznej, dlatego szukamy inwestora - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Potwierdził, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami, także z Chin.

- Przejęliśmy PLL LOT po naszych poprzednikach w dramatycznej sytuacji finansowej. LOT jest dzisiaj naszym narodowym przewoźnikiem, którego staramy się za wszelką cenę ocalić. Jest bardzo zadłużony - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki. Dodał, że „bardzo dobrą robotę robi w tej sprawie minister Jackiewicz.

Wicepremier zaznaczył, że brak narodowego przewoźnika spowodowałby, że Polska stałaby się „bardziej peryferyjnym krajem. - „Niemniej, poprzednia władza udzieliła już pomocy publicznej, my nie możemy udzielić kolejnej i szukamy inwestora. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej przewoźnik spoza Unii nie może przejąć więcej niż 49 proc. akcji przewoźnika z wewnątrz UE, dlatego rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami m.in. z Chin - poinformował.  Dodał, że od pierwszych tego typu informacji do zakończenia transakcji jest z reguły „bardzo długa droga.

Radio ZET/PAP/MS

Więcej: