„Chciałbym po prostu żyć”. Poruszające przesłanie zmarłego wolontariusza

„Wielu z nas marzy o wielkich karierach, dużej rodzinie, sławie - ja od pół roku mam jedno marzenie chciałbym po prostu żyć” - to przesłanie Maćka Cieśli, wolontariusza, który zmarł na raka. Na spotkaniu papieża Franciszka z wolontariuszami odczytał je brat zmarłego.

Maciej Szymon Cieśla, zmarł 2 lipca po długiej chorobie. Przygotowywał oprawę graficzną ŚDM.

To właśnie jemu Franciszek poświęcił swoje pierwsze wystąpienie w oknie papieskim na Franciszkańskiej 3. Papież przypomniał wtedy jego postawę, upór i walkę z chorobą. Mówił, jak wiele młody wolontariusz zrobił dla Światowych Dni Młodzieży. Poprosił o chwilę ciszy i modlitwę za „przyjaciela z drogi życia”.

Brat Maćka, Michał, mówił w niedzielę w Tauron Arenie Kraków, że chciał on spotkać się z wolontariuszami, chciał żyć i uczestniczyć w ŚDM 2016, przygotowywał się na to - choroba mu jednak przeszkodziła.

Michał odczytał wystąpienie brata przygotowane specjalnie na spotkanie z papieżem. Franciszek słuchając tłumaczenia, był wyraźnie poruszony.

Maciek napisał, że o chorobie dowiedział się niespodziewanie. „W grudniu przed świętami, pracując nad projektem ornatów na ŚDM dowiedziałem się, że część komórek w moim organizmie postanowiła się zbuntować i narobiła trochę zamieszania. Zbuntowały się i pojechały po bandzie bo przekształciły się w nowotwór złośliwy” - napisał.

Jak dodał, okazało się, że nowotwór jest rzadki i trudno go wyleczyć. Dodatkowo, wkrótce pojawiła się informacja o przerzutach do płuc.

„Dziękuję za każdą mszę, modlitwę”

Podkreślił, że wtedy usłyszał po raz pierwszy od lekarzy słowo hospicjum.

„Rak zmienił całkowicie moje życie. W grudniu stałem przed wami o własnych siłach, później nogę zaatakowaną przez nowotwór trzeba było amputować. Słodycze i ciastka zostały wyparte przez morfinę i tlen, bez których na tym etapie nie jestem w stanie funkcjonować, tak jak kiedyś nie mogłem funkcjonować bez czekolady. Rower został wyparty przez wózek inwalidzki i specjalne poręcze przy łóżku, przy samochodzie; sok pomarańczowy - przez ciężką chemioterapię, która póki co nic nie wskórała” - zaznaczył.

W swoim wystąpieniu Maciek podziękował też koleżankom, kolegom z komitetu organizacyjnego ŚDM, wszystkim, którzy go wspierali i lekarzom, którzy podjęli - jak pisał - nierówną walkę. „Dziękuję za każdą mszę, modlitwę, za każdą prośbę skierowaną do Boga żeby zaingerował w biologię i naprawił to co się zepsuło” - napisał.

Zwracając się do kolegów wolontariuszy Maciek dodał, że „doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie może żądać od Boga cudu”. „Ale bardzo go o to proszę i błagam. Jedna z napotkanych osób, zapytała mnie jakie jest moje największe marzenie. Dopiero wtedy dotarło do mnie, jak szybko mogą zmienić się priorytety i cele w życiu. Wielu z nas marzy o wielkich karierach, dużej rodzinie i sławie, samochodzie, awansie. Ja od pół roku mam tylko jedno marzenie: chciałbym po prostu żyć. Chciałbym spędzić z wami kolejne ŚDM” - napisał.

RAdio ZET/PAP/MW

Więcej: