Matura poprawkowa 2016: studia po poprawce. Gdzie są wolne miejsca?

Gdzie studiować po maturze poprawkowej? Czy zdając egzamin w terminie sierpniowym można liczyć na rozpoczęcie studiów jeszcze w tym samym roku? Sprawdzamy wolne miejsca na uczelniach po maturze poprawkowej 2016.

Zdałem maturę poprawkową – co dalej? Takie pytanie zadaje sobie wielu maturzystów, którzy podchodzą do egzaminu dojrzałości w terminie poprawkowym. Wśród nich często panuje opinia, że zdając w poprawce nie można liczyć na dobre studia, a na pewno nie można dostać się na uczelnię jeszcze w tym samym roku po uzyskaniu świadectwa dojrzałości z poprawki. Czy rzeczywiście tak jest? Na szczęście to nie jest prawda.

Gdzie na studia po maturze poprawkowej 2016?

Po egzaminie zdanym w terminie sierpniowym spokojnie można jeszcze iść na studia. Wiele uczelni prowadzi powtórny nabór, a część nawet nabór trzeci. W ten sposób maturzyści „z poprawki” mogą ruszyć na studia od października – tak samo jak ich koleżanki i koledzy, którzy zdali w pierwszym terminie. Oczywiście wiadome jest, że najbardziej oblegane kierunki są często już „obstawione”, a wiele uczelni prowadzi nabór tylko dla tych uczniów, którzy zdali maturę za pierwszym podejściem – i to ze świetnym wynikiem. Zatem po poprawce nie wszystkie drzwi są otwarte, ale nadal jest w czym wybierać.

Gdzie są jeszcze miejsca na uczelniach?

Wiele uczelni po pierwszej rekrutacji nadal ma wolne miejsca, więc we wrześniu prowadzi kolejny nabór. Na stronach internetowych poszczególnych placówek znaleźć można dokładne informacje o liczbie pozostałych wolnych miejsc. Oprócz tego, w sieci są też strony stworzone z myślą o przyszłych studentach, gdzie znaleźć można dokładny wykaz uczelni i kierunków, prowadzących powtórną rekrutację.

Kierunki studiów a przedmioty maturalne

Dla każdego maturzysty jest kwestią oczywistą, że to, co zdaje na maturze, wpłynie na to, na jakie studia będzie mógł rekrutować. Mówiąc inaczej – myśląc o studiowaniu archeologii, prawa czy ekonomii należy wybrać odpowiednie przedmioty na egzamin dojrzałości. Po maturze poprawkowej ta zasada nadal obowiązuje. Jeśli jeszcze nie wiesz, na jaki kierunek pójdziesz, sprawdź najpierw, które przedmioty maturalne są punktowane przy rekrutacji na poszczególne kierunki studiów. Takie zestawienia znajdziesz m.in. na stronach internetowych uczelni.

Podsumowując – matura poprawkowa 2016 to nie koniec świata i nie musi wiązać się z gorszym startem na studia.

Więcej: