Nie żyje Zbigniew Józefowicz

W wieku 91 lat zmarł Zbigniew Józefowicz, aktor teatralny i filmowy, wykładowca, a w latach 1981-82 dziekan Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Miał na koncie ponad 100 ról w produkcjach filmowych i telewizyjnych, w tym w „Godzinach nadziei" czy „Trędowatej".

Zbigniew Józefowicz przez większość swojego życia był związany z teatrami w Łodzi – Nowym i imienia Jaracza.

W kinie zadebiutował w roku 1953 w „Celulozie". Później mogliśmy oglądać go m.in. w „Godzinach nadziei", „Wrakach", „Gdzie jest generał", „Trędowatej", „Zamachu stanu" i „Polonia Restituta". Ostatni raz na ekranie pojawił się 20 lat temu.

W połowie lat 80. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2000 roku zaś Krzyż Oficerski. Podczas Międzynarodowego Dnia Teatru w Łodzi w 2008 roku odebrał Medal „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej. Rok później otrzymał nadany przez ministra kultury Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. 
Był wykładowcą Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, a w latach 1981-82 jego dziekanem. Jak informuje „Dziennik Łódzki", pogrzeb aktora odbędzie się 2 września na Cmentarzu na Dołach w Łodzi.

Radio ZET/SI