Noc Spadających Gwiazd. Dziś też czeka nas deszcz Perseidów

To może być najbardziej efektowna Noc Spadających Gwiazd od lat. NASA zapowiada niesamowity deszcz Perseidów, którego szczyt ma przypaść w nocy z 12 na 13 sierpnia. Radiozet.pl podpowiada, jak oglądać to wyjątkowe zjawisko.

Tak zwane maksimum roju Perseidów spodziewane jest na noc z piątku na sobotę. W niebo należy spojrzeć, gdy tylko się ściemni. Rój spadających gwiazd - o ile pogoda na to pozwoli - będzie widoczny przez niemal całą noc.

Zdaniem naukowców z NASA w tym czasie na niebie będzie można obserwować nawet 200 meteorów na godzinę. Są też bardziej ostrożne prognozy (mówiące np. o 120 meteorach), ale wszystkie sprowadzają się do jednego: noc z 12 na 13 sierpnia ma być wyjątkowa.

Perseidy, czym są?

Noc Spadających Gwiazd to zasługa komety Swift-Tuttle, która okrąża Słońce - jej pełny obieg wokół naszej najbliższej gwiazdy trwa 133 lata. Ziemia każdego roku w okresie letnim wpada w obłok pozostawiony przez tę kometę. Szczątki, a mówiąc precyzyjnie drobiny po komecie, wpadają w naszą atmosferę z prędkością nawet 59 kilometrów na godzinę. Dzięki tej prędkości możemy obserwować świetliste linie, które rozjaśniają niebo. Widok - absolutnie fantastyczny.

W tym roku atrakcje będą jeszcze większe z powodu siły grawitacyjnej Jowisza. Dzięki niej Ziemia w 2016 roku znajdzie się w centrum chmury Perseidów! Z reguły nasza planeta ledwie zahacza o jej skraj.

Noc Spadających Gwiazd, kiedy oglądać?

Jeśli przegapicie noc z 12 na 13 sierpnia, to jeszcze nic straconego. Efektowne widoki na nocnym niebie będzie można obserwować jeszcze przez kilka nocy. Nie będą one jednak tak widowiskowe.

W które miejsce nieba należy patrzeć?

Najprostszą metodą na zlokalizowanie początku deszczu meteorytów jest znalezienie Gwiazdozbioru Perseusza. To w tym miejscu powinniśmy obserwować początek drogi drobin kosmicznych wpadających w naszą atmosferę.Jeśli nie znacie się na gwiazdach, nie martwcie się. Widok będzie tak okazały, że na pewno zauważycie na niebie wszystkie Perseidy.

Oglądanie w miastach

Osoby, które zostaną w miastach, też będą miały szansę na obserwowanie Perseidów. W Warszawie wspólne obserwacje w piątek 12 sierpnia (od godz. 21) przygotowuje Centrum Nauki Kopernik. Oglądanie zjawiska ułatwi wyłączenie iluminacji Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenia Parku Odkrywców. Dodatkowo Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców oraz niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu.

Również mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wspólnie wypatrywać „spadających gwiazd”, i to przez kilka dni - od 9 do 14 sierpnia od godz. 21 do północy. Imprezę „Nocne podglądanie Wszechświata” organizuje tam gdańskie Centrum Hewelianum. Przez sześć nocy latarnie na terenie Centrum Hewelianum będą oklejone czerwoną folią, by ułatwić obserwacje. Każdy uczestnik dostanie swoją kartę obserwacyjną i będzie mógł notować zarejestrowane meteory.

Radio ZET/Crazynauka.pl/PAP/ŁS/MW

Więcej: