PO chce śledztwa ws. okoliczności odwołania prezesa TVP

Platforma Obywatelska pyta, czy Jarosław Kaczyński wpływa na niezależność Rady Mediów Narodowych i apeluje o wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Według PO prezes PiS mógł podważyć decyzję RMN o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego.

We wtorek przewodniczący RMN Krzysztof Czabański poinformował dziennikarzy, że Rada odwołała Kurskiego. Po przerwie Rada wznowiła obrady, a po ich zakończeniu Czabański poinformował, że uchwała RMN o odwołaniu Kurskiego wejdzie w życie z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa TVP, ale nie później niż 15 października.

W związku z tym ostatecznie nie powołano nowego prezesa Telewizji na okres tymczasowy, a Jacek Kurski pozostaje na swoim stanowisku do czasu rozstrzygnięcia konkursu.

Arkadiusz Marchewka (PO) powołał się na doniesienia medialne, że po decyzji RMN o odwołaniu Kurskiego rozmowę z Krzysztofem Czabańskim przeprowadził osobiście Jarosław Kaczyński „i w ten sposób mógł według tych informacji wpłynąć na niezależność składu RMN”. – W związku z tym stawiamy pytanie o tę niezależność - dodał.

Czyja decyzja?

Śledztwo prokuratury miałoby, według Marchewki, dotyczyć przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Posłowie PO zapowiedzieli, że jeśli prokuratura w ciągu kilku dni nie podejmie się wszczęcia tego śledztwa z urzędu, wówczas wniosek do prokuratury zostanie złożony przez Platformę.

Michał Szczerba (PO), podkreślił, że sprawa jest bardzo bulwersująca. Jego zdaniem  RMN „w dniu rozpoczęcia swojego funkcjonowania prawdopodobnie razem z posłem Jarosławem Kaczyńskim dopuściła się złamania prawa”.

– Uważamy, że prokuratura powinna z urzędu wszcząć śledztwo w celu sprawdzenia, czy doszło do popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień i nielegalnym wpływaniu na decyzje członków RMN - dodał Szczerba.

Poseł PiS Łukasz Schreiber odnosząc się do konferencji PO określił ją jako „skandaliczną”. Zarzuty polityków nazwał „absurdalnymi”.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: