„Łatwiej jest budować mosty niż wznosić mury”

Dziś my, dorośli, potrzebujemy was, byście nas nauczyli żyć razem w różnorodności, wielokulturowości - podkreślił papież Franciszek w Brzegach. – My, dorośli prosimy, byście byli naszymi oskarżycielami, jeśli wybierzemy drogę wrogości - zwrócił się do młodzieży. W spotkaniu w Brzegach udział wzięło 1,6 mln osób.

– Współczesne życie mówi nam, że bardzo łatwo skupić uwagę na tym, co nas dzieli, na tym, co nas rozłącza jednych od drugich. Chcieliby, byśmy uwierzyli, że zamknąć się w sobie, to najlepszy sposób, by uchronić się od tego, co wyrządza nam zło - mówił papież do młodzieży w Brzegach.

– Miejcie odwagę nauczyć nas, że łatwiej jest budować mosty niż wznosić mury. Mamy potrzebę tego się uczyć - apelował do młodych Franciszek.

– A wszyscy razem prosimy, abyście od nas żądali kroczenia drogami braterstwa, abyście to wy byli naszymi oskarżycielami, jeśli my wybierzemy budowanie murów, drogę wrogości, wojny. Budować mosty: czy wiecie, który z mostów trzeba budować jako pierwszy? Most, który możemy postawić tu i teraz: uścisk dłoni, podać sobie ręce - podkreślił papież zachęcając zgromadzonych do podania sobie rąk.

- To wspaniały ludzki most. Zawsze istnieje ryzyko, by powstrzymać rękę, ale trzeba ryzykować. Kto nie ryzykuje, nie zwycięża - mówił Franciszek.

- Oby tego budowania uczyli się wielcy ludzie tego świata, ale nie dla zdjęcia, ale by wciąż budować coraz wspanialsze mosty. Oby ten ludzki most był zaczynem wielu innych; niech on będzie trwałym śladem - życzył papież dodając: „dzisiaj Jezus, który jest drogą (...) wzywa ciebie do pozostawienia swojego śladu w historii”.

- On, który jest życiem, zachęca ciebie do zostawienia śladu, który wypełni życiem twoją historię, a także dzieje wielu innych ludzi. On, który jest prawdą, zaprasza ciebie do porzucenia dróg separacji, podziału, bezsensu. Pójdziesz? Chcę widzieć teraz twoje dłonie - wzywał papież.

- Niech Bóg błogosławi wasze marzenia - zakończył Franciszek.

Czuwanie zakończył Apel Jasnogórski, odmówiony przez Franciszka.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: