Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś mija 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17 w stolicy rozlegną sie syreny dla upamiętnienia tych, którzy walczyli i zginęli w czasie tego największego zrywu przeciwko Niemcom w okupowanej Europie.

Do tej pory historycy toczą spory o to, czy wywoływanie powstania, które przyniosło około 200 tysięcy ofiar po stronie polskiej było zasadne. 

- Według uczestników powstania - oficerów i żołnierzy Armii Krajowej, tego zrywu nie dało się powstrzymać. Młodzi żołnierze obserwując uciekające przed nadchodzącymi Sowietami wojska niemieckie palili się do walki, bo chcieli odpłacić Niemcom za zbrodnie, jakich co dzień dokonywali w Warszawie i całej Polsce - tłumaczy Jacek Czarnecki, reporter Radia ZET.

- Dowódcy powstania ponadto chcieli opanować stolicę Polski zanim wkroczą do niej wojska sowieckie - wszystkim się wydawało że walka nie potrwa długo, sowieci 1 sierpnia byli już w okolicach Otwocka i Wołomina - dodaje Czarnecki.

Wojska sowieckie nie przyszły z pomocą powstańcom - krwawe walki trwały aż do 2 października, kiedy to resztki walczących skapitulowały. Stalin nie zaakceptował planu zdobycia Warszawy, jaki przedstawili mu jego generałowie. 

Główne uroczystości rocznicowe odbędą sie o godz 17 tradycyjnie na wojskowych Powązkach.
Radio ZET/JC/ŁS

Więcej: