Warszawa zamilkła. Uczczono wybuch powstania [WIDEO]

Punktualnie o godz. 17.00 mieszkańcy stolicy zatrzymali się, by uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O tej godzinie 1 sierpnia 1944 roku zaczął się trwający 63 dni zryw przeciwko niemieckiej okupacji.

Jak co roku zawyły syreny, zatrzymały się samochody, tramwaje i autobusy. Przechodnie stanęli w milczeniu. W godzinę „W” włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo uruchomiono syreny ręczne na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.

Godzina „W” była formalnym początkiem zrywu. Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: