Przerażające badania: co piąta Polka została zgwałcona, większość milczy

Jak wynika z raportu „Przełamać tabu", zaledwie 8,7 procent badanych Polek nigdy nie doświadczyło przemocy seksualnej. Co gorsza: zdecydowana większość kobiet nigdy nie zgłasza przestępstw. Sprawy zostają więc bezkarni.

Magdalena Grabowska oraz Agnieszka Grzybek, autorki raportu o przemocy seksualnej „Przełamać tabu" (fundacja Star), przebadały kilkaset Polek, które zostały dobrane do analizy tak, by idealnie odzwierciedlały strukturę płci w społeczeństwie pod względem wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości, w której mieszkają.

87 procent badanych kobiet spotkało się w swoim życiu z jakąś formą molestowania seksualnego. 37 proc. uczestniczyło w aktywności seksualnej wbrew swojej woli. 23 procent doświadczyło próby gwałtu, a 22 procent – gwałtu. Zaledwie 8,7 procent badanych kobiet nie doświadczyło żadnej formy przemocy seksualnej. Dane te przerażają, tym bardziej że większość sprawców pozostaje zupełnie bezkarna.

Oprócz gwałtu czy jego próby badaczki za przemoc seksualną uznają także m.in. obsceniczne zachowanie, próby wymuszenia kontaktu fizycznego, natarczywe rozmowy o podtekście seksualnym, dotykanie wbrew woli kobiety oraz nieprzyzwoite dowcipy. 

Według raportu zachowania seksualne nie były przez kobiety zgłaszane, bo w 33 procentach przypadków ofiary były zażenowane  lub czuły wstyd. Poza tym aż 53 procent kobiet nie wierzyło, że policja będzie w stanie pomóc, więc większość z nich (67 procent) radzi sobie sama.

W raporcie czytamy, że projekt badaczek zrodził się z poczucia deficytu i przekonania, że brakuje w Polsce kompleksowej wiedzy na temat skali przemocy seksualnej wobec kobiet.

Zobacz cały raport fundacji. 

Radio ZET/SI/Przełamać tabu