Dramatyczny apel powstańców. „Mogą umrzeć gdzieś pod płotem”

Powstanie Warszawskie jest pomnikiem naszej pamięci, a powstańcy naszym największym skarbem - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości z okazji 72. rocznicy powstania warszawskiego. Żołnierze AK i powstańcy nie szczędzili jednak gorzkich słów.

Prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski zaapelował do władz miasta i prezydenta o pomoc dla powstańców. – Jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte jakieś kroki w formie ustawy, zapewniające powstańcom bezpieczną starość, to może dojść do tego, że bohaterowie będą umierali w zapomnieniu. Mówiąc w przenośni, gdzieś pod płotem - ostrzegł.

Mocne słowa padły także w wystąpieniu wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Galperyna. Odniósł się do procesu lustracyjnego 99-letniego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, najstarszego stopniem i wiekiem przywódcy Powstania.

– Podtrzymywanie kontaktów, jako oficera wywiadu AK, z UB, odbywało się na rozkaz przełożonych. Celem było pozyskanie informacji dla AK. Niestety nie żyje już nikt, kto by poświadczył, że generał otrzymał takie polecenie – mówił Galperyn.

„Jesteście wychowawcami i wzorem”

Prezydent Andrzej Duda wręczył powstańcom odznaczenia państwowe.

– To wielki zaszczyt dla prezydenta RP móc się spotkać z bohaterami, móc wręczyć w imieniu polskiego państwa odznaczenia bohaterom Powstania Warszawskiego, bohaterom pamięci o powstaniu, o tej wielkiej polskiej i warszawskiej tradycji, o tym fundamencie, na którym budujemy i powinniśmy budować przez następne wieki postawy kolejnych pokoleń młodych Polaków – powiedział prezydent.

Podziękował powstańcom za obecność.

– Jesteście państwo nieocenieni, jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami, jesteście wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia i waszych dzieci, wnuków i teraz waszych prawnuków. Patrzą na was z dumą, z dumą pamiętają o waszej wielkiej odwadze, o bohaterstwie, a przede wszystkim o miłości ojczyzny - podkreślił prezydent.

Więcej: