W Krakowie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży [ZDJĘCIA]

200 tysięcy kolorowo ubranych, uśmiechniętych młodych ludzi modliło się wspólnie na krakowskich Błoniach. Podczas inauguracyjnej mszy modlono się m.in. za duszę księdza zamordowanego we wtorek w jednym z francuskich kościołów.

Uroczystość uświetnił 320-osobowy chór z 80-osobową orkiestrą. 

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy wspomniał o zamordowanym we Francji księdzu i modlił się o pokój na świecie. 

W drugim dniu Światowych Dni Młodzieży do Polski przyleci papież Franciszek. Spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i polskim władzami. Dla młodych środa będzie czasem udziału w katechezach i wydarzeniach Festiwalu Młodych.
Samolot z Franciszkiem wyląduje na podkrakowskim lotnisku w Balicach ok. godz. 16. Powitają go prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu papież spotka się z władzami państwowymi: prezydentem, premier Beatą Szydło, ministrami i korpusem dyplomatycznym. W sali "Pod ptakami" odbędzie się rozmowa Franciszka z prezydentem Dudą. Premier Szydło ma też zaplanowane na Wawelu osobne spotkanie z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

Papież - w katedrze na Wawelu - spotka się z polskimi biskupami. Zgodnie z jego życzeniem, ten punkt wizyty będzie miał charakter zamknięty.
W trakcie pobytu w Polsce papież będzie mieszkał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich i być może już w środę, nie bacząc na zmęczenie podróżą, stanie w słynnym oknie papieskim, z którego wielokrotnie dialog z wiernymi prowadził Jan Paweł II.
Zanim jednak uczestnicy ŚDM zobaczą papieża, będą mogli od rana uczestniczyć w przygotowanych dla nich katechezach. W 260 różnych miejscach w Krakowie i okolicy będzie je głosić 311 biskupów w 33 językach. Pielgrzymi będą mogli słuchać skierowanych do nich słów, wziąć udział w mszy św. i porozmawiać z biskupami.
Na stadionie Cracovii z młodymi ludźmi spotkają się m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Grzegorz Ryś z Krakowa i biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Młodzi będą też kolejny dzień pielgrzymować w zorganizowanych grupach z sanktuarium św. Jana Pawła II do sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Po południu w kilkudziesięciu miejscach rozpoczną się wydarzenia Festiwalu Młodych. Na Rynku Głównym rozbrzmiewać będzie muzyka etniczna z różnych stron świata, na dwóch koncertach – na scenie Barka przy Bulwarze Wołyńskim i pl. Centralnym wystąpi Paddy Kelly - niegdyś członek zespołu The Kelly Family, mający za sobą epizod życia zakonnego. W centrum Com-Come Zone zaplanowano finał rozgrywek drużyn piłkarskich Copa Catolica, streetballu i break dance.
ŚDM potrwa do niedzieli.

Radio ZET/ŁS/MAJ

Więcej: