Ruszają Światowe Dni Młodzieży. Dziś msza dla kilkuset tysięcy ludzi

W Krakowie oficjalnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy szacują, że w inauguracyjnej mszy na krakowskich Błoniach, której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, weźmie udział kilkaset tysięcy osób. Początek mszy o godzinie 17.30.

Czy weźmiesz udział w Światowych Dniach Młodzieży?

Jeszcze przed mszą na krakowskie Błonia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dotrze Ogień Miłosierdzia, który będzie płonął podczas wydarzeń centralnych ŚDM. Papież Franciszek w niedzielę przekaże go reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.

Według biskupa Damiana Muskusa, koordynatora generalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM, w inauguracyjnej mszy może wziąć udział kilkaset tysięcy pielgrzymów.

Zgodnie z tradycją ŚDM na Błonia w uroczystej procesji zostaną wniesione także symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które od 2014 r. pielgrzymowały po wszystkich polskich diecezjach.

Symbole będą nieśli przedstawiciele tych miast, które do tej pory były gospodarzami 13 międzynarodowych spotkań młodych z papieżem m.in. Rzymu, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowy, Denver, Paryża, Toronto, Sydney, Madrytu.

Na ołtarz krzyż i ikonę wniosą przedstawiciele Rio de Janeiro, które gościły ŚDM w 2013 r. i przekażą je młodzieży z Polski.

Młodych ludzi z całego świata powita metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosi także homilię podczas mszy.

Liturgia będzie sprawowana po łacinie, a ewangelia zostanie odczytana nie tylko w języku polskim, ale także staro-cerkiewno-słowiańskim. Oprawę muzyczną inauguracji stanowić będzie napisana specjalnie na ŚDM "Msza Jana Pawła II", skomponowana przez Henryka Jana Botora.

Radio ZET/PAP/ŁS

Więcej: