Od dziś nie kupisz karty pre-paid bez rejestracji swoich danych

Chcesz kupić kartę pre-paid do telefonu komórkowego? Od dziś musisz podać swoje dane. Taki obowiązek nakłada ustawa antyterrorystyczna.

Dane osoby kupującej taką kartę muszą zostać zweryfikowane, nim numer telefonu zostanie aktywowany. Czy taka rejestracja to rzeczywiście skuteczny sposób na walkę z terroryzmem?

- Wątpią w to między innymi unijni politycy, była komisarz spraw wewnętrznych w parlamencie mówiła, że nie ma dowodów na spadek przestępczości w związku z rejestracją kar pre-paid. Z tego pomysłu wycofał się po analizach agencji wywiadowczych brytyjski rząd. Z kolei w Meksyku po trzech latach ostatecznie z tego zrezygnowano. Przestępcy zaczęli posługiwać się zagranicznymi numerami lub telefonami zarejestrowanymi na kogoś innego. Polski rząd nie ma jednak wątpliwości, że podawanie danych przy zakupie karty pomoże eliminować zagrożenia - tłumaczy Daniel Wrzos, reporter Radia ZET.

Każdy użytkownik może kupić nową kartę pre-paid, tak jak to miało miejsce wcześniej, ale następnie musi ją zarejestrować u operatora sieci komórkowej podając imię i nazwisko oraz numer Pesel lub numer i serię dokumentu tożsamości. Jeśli chcemy kupić kartę na firmę, trzeba przygotować numer Regon, NIP lub KRS-, ewentualnie numer ewidencji działalności gospodarczej.

Do 1 lutego przyszłego roku każda karta pre-paid musi być zostać zarejestrowana, inaczej przestanie działać.

Radio ZET/ŁS/DW