Jest potwierdzenie: wirus Zika w Polsce

Wykryto obecność wirusa Zika u kobiety, która niedawno wróciła do Polski z Ameryki Południowej – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Badanie przeprowadzono u 30 osób, wobec których istniało podejrzenie, że mogą być zarażone. Jeszcze w środę sądzono, że zarażonych może być więcej, ale drugie badanie nie potwierdziło obecności ziki u większości pacjentów. Wciąż nie ma pewności co do dwóch osób – drugie badanie krwi wciąż jest prowadzone.

Wcześniej w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim przeprowadzono badania, które potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

Większość osób zgłaszających się do NIZP-PZH na badania powróciła z terenów występowania wirusa Zika, głównie z Karaibów, Ameryki Południowej i Środkowej. Wszystkie osoby dotychczas zbadane zgłaszały w wywiadzie ukąszenia komarów. Objawy zakażenia występowały u osób z potwierdzonym lub prawdopodobnym wynikiem badania laboratoryjnego.

Wirus Zika groźny dla kobiet w ciąży

Wirus Zika zaliczany jest do rodziny Flaviviridae, rodzaju Flavivirus, w skład którego wchodzi około 65 różnych, spokrewnionych ze sobą genetycznie i antygenowo wirusów.

Wirusa Zika mogą przenosić stawonogi, komary rodzaju Aedes, które roznoszą także inne patogeny: wirusa żółtej gorączki, wirusa dengi, wirusa Chikungunya, wirusa Zachodniego Nilu i wielu innych. Ze stawonogów zakażenie jest przenoszone na kręgowce. Te gatunki komarów nie występują w Polsce, ale występują w innych częściach Europy.

Zakażenie wywołane wirusem Zika rozwija się w ciągu 3-12 dni od ukąszenia komara. U 60-80 proc. zainfekowanych osób jest ono bezobjawowe. Jeśli pojawią się jakieś objawy, to najczęściej są nimi: gorączka, wysypka grudkowa, bóle stawów/mięśni, bóle głowy, zapalenia spojówek. Trwają one zazwyczaj około 2-7 dni.

Jak walczyć z wirusem Zika?

Nie ma wciąż szczepionki chroniącej przed wirusem Zika. Leczenie polega głównie na zwalczaniu objawów. Najlepszą ochroną przed wirusem Zika jest zapobieganie ukąszeniom przez komary.

U kobiet w ciąży zakażenie wirusem Zika może zostać przekazane dziecku. „Najnowsze dane potwierdzają możliwość zakażenia płodu przez wirusa Zika (wykryto materiał genetyczny wirusa w wodach płodowych). W wyniku zakażenia płodu może dojść do zmian, które objawiają się małogłowiem u noworodków. W Brazylii odnotowano ponad 6 tys. przypadków urodzeń z małogłowiem, co stanowi 10-krotny wzrost w porównaniu do lat poprzednich, kiedy nie obserwowano na tym terenie zakażeń wirusem Zika.

Stwierdzono również związek między zakażeniem wirusem Zika a syndromem Guillain-Barré (chorobą autoimmunologiczną, która doprowadza do niedowładów mięśni oraz mrowienia i drętwienia stóp, a nawet do paraliżu i zgonu).

Potwierdzono możliwość zakażenia wirusem Zika poprzez krew: transfuzję krwi oraz poprzez kontakty seksualne. Wirus utrzymuje się w nasieniu przez trzy tygodnie do dwóch miesięcy (niektóre badania sugerują, że nawet dłużej - ponad pół roku).

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: