Wyciek danych milionów Polaków z bazy PESEL

Wyciekły dane milionów Polaków. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. nieuprawnionego wykorzystywania danych z systemu PESEL przez komorników sądowych.

Jak napisano w komunikacie, śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia Ministerstwa Cyfryzacji. Komornicy pobierali setki tysięcy rekordów z bazy PESEL miesięcznie.

"Przeprowadzona analiza połączeń z systemem PESEL - w tym czas ich trwania, częstotliwość zapytań, realizacja w porze nocnej oraz schemat pracy stacji roboczych - wskazywała na zastosowanie złośliwego oprogramowania bądź skryptów służących do automatycznego generowania zapytań" - napisano.

Prokuratura pozyskała szczegółowe dane dotyczące częstotliwości i zakresu pobieranych z rejestru PESEL danych. W komunikacie poinformowano, że "wyniki przeprowadzonej analizy uzasadniły podejrzenie nieuprawnionego pobierania i wykorzystywania danych osobowych."

Prokuratura przeprowadziła czynności procesowe w pięciu kancelariach komorniczych m.in. z Warszawy i Łodzi, zabezpieczając nośniki danych.

"Jeden z komorników pobrał od marca 2015 roku dane 802 tysiące 759 osób i złożył 1 milion 792 tysiące 951 zapytań" - napisano.

Postępowanie prowadzone jest z funkcjonariuszami ABW.

Radio ZET/Prokuratura Okręgowa w Warszawie/MS

Więcej: