Anna Lewandowska już oficjalnie wystąpiła w roli prezesa Olimpiad Specjalnych

Anna Lewandowska po raz pierwszy oficjalnie wystąpiła w roli Prezesa Olimpiad Specjalnych Polska. Zapowiedziała najważniejsze wydarzenia dla ruchu olimpijskiego osób niepełnosprawnych intelektualnie na najbliższe miesiące i szczególne zaangażowanie w nowe działania dla zawodników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Związałam swoją przyszłość z Olimpiadami Specjalnymi Polska, aby wspierać działania sportowe, kampanie prozdrowotne dla zawodników i ich rodzin oraz akcje społeczne, które uświadamiać wszystkim, czym jest ruch Olimpiad Specjalnych. Dzięki swojej aktywności chcę pokazywać Polkom i Polakom, jak wspaniałymi zawodnikami są sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, jak sport otwiera ich na świat, dodaje odwagi i pewności siebie. Szczególnie kibicujmy zawodnikom Olimpiad Specjalnych, bo oni pokazują piękno rywalizacji w najczystszej postaci - powiedziała.

Już od września rusza aż osiem ogólnopolskich turniejów Olimpiad Specjalnych, m.in. w piłce nożnej 7-osobowej, tenisie ziemnym czy bowlingu. Od 25 listopada do 4 grudnia trwać będzie 13. Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych. Trwają także przygotowania do wyjątkowego turnieju piłki siatkowej zunifikowanej, który będzie towarzyszył Mistrzostwom Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017. W przyszłym roku przed Olimpiadami Specjalnymi jeszcze jedno ważne wydarzenie – Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii (14-25 marca 2017 r.).

- Jednym z moich celów jako prezesa Olimpiad Specjalnych Polska jest wsparcie Biura Narodowego w pozyskaniu środków dla Olimpiad Specjalnych. Bez nich nie mielibyśmy możliwości organizacji wielu zawodów. Ale ważne jest przy tym to, że nie szukamy darczyńców, którzy nas po prostu wesprą, szukamy partnerów, którzy wiele zyskają na współpracy z nami. Pamiętajmy, że jesteśmy obecni na najważniejszych arenach, współpracujemy z zawodowym sportem, m.in.: piłkarską Ekstraklasą, PZKosz czy PZPS. To ogromna szansa na wypromowanie wszystkich partnerów Olimpiad Specjalnych - podkreśliła Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech ruchów olimpijskich na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

Radio ZET/informacja prasowa/AN

Więcej: