Joanna Jóźwik przeprosiła rywalki za kontrowersyjne słowa po finale IO

Joanna Jóźwik odniosła się do słów, które wypowiedziała po finale biegu na 800 metrów w Rio de Janeiro, gdzie zajęła 5. miejsce. Sprostowała je i przeprosiła rywalki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Nasza reprezentantka zarzuciła przeciwniczkom, że mają bardzo wysoki poziom testosteronu, przez co wyglądają jak mężczyźni i osiągają podobne do nich wyniki. - Denerwuje mnie bieganie z takimi zawodniczkami. Kiedy koło mnie przechodziła Wambui i zobaczyłam, że jest trzy razy większa ode mnie, to jak ja mam się czuć. Rywalizacja z takimi zawodniczkami jest dla nas krzywdząca - mówiła w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”.

Złoty medal w biegu na 800 metrów wywalczyła Caster Semenya z RPA. Trudno nie zgodzić się z faktem, że z wyglądu bardziej przypomina mężczyznę niż kobietę. Na jaw wyszło nawet, że ma... żonę.

Opinia Jóźwik na temat rywalek wzbudziła dużo kontrowersji. Jedni przyznawali jej rację, drudzy zarzucali rasowe uprzedzenia. Sama za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku postanowiła wyjaśnić sprawę.

- Przede wszystkim moje rywalki, Semenya, Niyonsaba i Wambui uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich zgodnie z obowiązującymi zasadami i regułami i zgodnie z nimi zdobyły medale olimpijskie. To, że są to zasady wzbudzające kontrowersje i powinny zostać poddane weryfikacji – pozwoliłam sobie wyrazić zdanie na ten temat, do którego mam prawo - napisała.

- Spotkałam się też z komentarzami osób, które odebrały moje wypowiedzi jako dyskryminujące pochodzenie i kolor skóry rywalek. Jeżeli właśnie tak zostały zrozumiane, chciałabym za to ogromnie przeprosić. Nie taka była moja intencja i jest mi bardzo przykro z tego powodu, że zostały one wykorzystane w ten sposób. Każdy kto mnie chociaż odrobinę zna, wie doskonale, że jestem osobą otwartą na wszystkich ludzi i mam wielu przyjaciół w rożnych krajach na całym świecie, a wszelkie dyskryminacje są mi zupełnie obce - dodała.

Pełne oświadczenie Joanny Jóźwik:

Radio ZET/AN

Więcej: