Lukas Podolski zakończył karierę w reprezentacji

Urodzony w Gliwicach reprezentant Niemiec Lukas Podolski ogłosił, że nie wystąpi już w drużynie narodowej. – Dziękuję wam, kibice! 129 meczów, 12 lat. To było coś wielkiego i wspaniałego, byłem zaszczycony - napisał piłkarz na portalu społecznościowym.

Lukas Podolski zadebiutował w reprezentacji Niemiec w 2004 roku i był przez wiele lat ważną częścią niemieckiej drużyny. Wywalczył z nią mistrzostwo świata 2014 w Brazylii (choć rozegrał łącznie tylko kilkadziesiąt minut), wcześniej był trzeci w 2006 i 2010 roku. Jest także wicemistrzem Europy z 2008 roku.

W sumie zdobył dla drużyny narodowej 48 bramek. Rozegrał 129 meczów - pod tym względem lepsi w kadrze Niemiec byli tylko: również urodzony w Polsce Miroslav Klose oraz Lothar Matthaeus.
– Wszystko ma swój czas. I mój czas z DFB (Niemiecki Związek Piłkarski - PAP) dobiegł końca - podkreślił Podolski w oświadczeniu.
Jak dodał, poinformował trenera kadry Joachima Loewa o swojej decyzji.
– Poświęcę więcej czasu na inne sprawy, przede wszystkim dla mojej rodziny. Drużyna narodowa zawsze była w moim sercu i tak pozostanie. To była bardzo trudna decyzja. Czułem jednak po Euro 2016 (Niemcy dotarły do półfinału - PAP) i po wakacjach, że moje priorytety się zmieniły  - przyznał Podolski, były piłkarz m.in. FC Koeln, Bayernu Monachium i Arsenalu Londyn, obecnie występujący w Galatasaray Stambuł (od 2015 roku).

Radio ZET/PAP/SI