Będzie rewolucja? FIFA testuje powtórki dla sędziów

Sędziowie w czasie meczów piłkarskich wkrótce będą mogli posługiwać się nagraniami wideo. Zaplanowane na najbliższy czwartek spotkanie towarzyskie Włochy-Francja będzie pierwszym, w czasie którego takie rozwiązanie zostanie zastosowane.

Podczas rozgrywanego w Bari meczu arbiter odpowiedzialny za wideo będzie mógł porozumiewać się z sędzią głównym, ale nie będzie miał bezpośredniego wpływu na przebieg spotkania.

„To znaczy, że mecz nie zostanie zatrzymany, by arbiter główny mógł obejrzeć powtórkę. Będzie jednak w kontakcie z sędzią od wideo. FIFA oczekuje, że pierwszy test przyniesie wnioski, które zostaną wykorzystane podczas szkoleń z czołowymi arbitrami” – podała FIFA w komunikacie.

W marcu Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), która zajmuje się przepisami gry, pozwoliła ligom na całym świecie na testowanie systemów, które udostępnią sędziom powtórki podczas meczów. Sprawdzany jest on już m.in. w USA.

Faza testowa potrwa niecałe dwa lata. Z powtórek będzie można skorzystać tylko w określonych przypadkach: aby rozwiać wątpliwości przy strzelonej bramce, czerwonej kartce, rzucie karnym lub gdy sędzia pokaże żółtą lub czerwoną kartkę niewłaściwemu zawodnikowi. W oficjalnych spotkaniach nowe rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone najpóźniej w sezonie 2017/18.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: