Karol Bielecki chorążym olimpijskiej reprezentacji Polski

Piłkarz ręczny Karol Bielecki będzie chorążym reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Nazwisko chorążego ogłoszono w trakcie ślubowania największej grupy sportowców i w obecności prezydenta RP, Andrzeja Dudy. 34-latek jest pierwszym przedstawicielem gier zespołowych, który dostąpi tego zaszczytu.

Wcześniej zawodnicy sportów drużynowych mogli liczyć na przychylność PKOl-u tylko w zimowych igrzyskach olimpijskich. Trzykrotnie polską flagę nieśli hokeiści - Józef Stogowski (Lake Placid 1932) oraz Henryk Gruth (Calgary 1988 i Albertville 1992).

Bielecki jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich szczypiornistów. Wystąpił w finale MŚ w Niemczech w 2007 roku, a Polska przegrała w nim z zespołem gospodarzy 24:29. W 2009 roku biało-czerwoni przegrali w półfinale w Chorwacji, również z gospodarzami, a w meczu o trzecie miejsce pokonali Duńczyków 31:23. Ostatni duży sukces Bieleckiego z drużyną narodową miał miejsce przed rokiem w Katarze, gdy Polacy zdobyli brąz po zwycięstwie nad Hiszpanami 29:28. Wcześniej w półfinale przegrali z... gospodarzami.

W 2016 roku Bielecki i jego koledzy z Vive Tauronu Kielce osiągnęli historyczny wynik - triumfowali w Lidze Mistrzów po wygranej w finale rzutami karnymi z węgierskim MVM Veszprem. Był to największy sukces klubowej piłki ręcznej w Polsce. Mecz miał dramatyczny przebieg, bowiem kwadrans przed końcem drugiej połowy Vive przegrywało dziewięcioma punktami, ale zdołało doprowadzić do dogrywki i lepiej wykonywało rzuty z siedmiu metrów.

W 2010 roku Bielecki był bliski zakończenia kariery z powodu kontuzji oka. W towarzyskim meczu z Chorwacją jeden z rywali przypadkowo uderzył go palcem, doprowadzając do poważnego urazu narządu wzroku. Polscy i niemieccy lekarze próbowali uratować oko, ale bezskutecznie. Obecnie występuje w meczach w specjalnych goglach ochronnych.

Przed czterema laty w Londynie funkcję chorążego, jako pierwsza kobieta w ekipie biało-czerwonych, pełniła Agnieszka Radwańska.

Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 0:15.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: