Rio 2016: Olimpijczycy "kosztowali" państwo 383 milionów złotych

383,6 mln zł w latach 2013-16 wpłynęło z budżetu państwa na konta polskich związków sportowych, które wysyłają swoich reprezentantów na igrzyska w Rio de Janeiro. Na jednego olimpijczyka w tym okresie przeznaczono średnio 1,6 mln - wyliczyła firma Grant Thornton.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Biało-czerwonych reprezentować będzie 241-osobowa ekipa. Najliczniejszą grupę stanowią lekkoatleci - 71 sportowców. To właśnie na "królową sportu" przeznaczono największą kwotę - 48,9 mln zł. To oznacza, że każdy z polskich reprezentantów w tej dyscyplinie "kosztował" 690 tys. zł.

Kolejne miejsca zajęły Polski Związek Kajakowy - 32,4 mln zł, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich - 30,1 mln, Polski Związek Piłki Siatkowej - 25,8 mln, oraz Polski Związek Żeglarski –- 23,9 mln. To właśnie z tymi dyscyplinami wiążą się największe nadzieje Polaków na medale olimpijskie. Najmniej środków trafiło natomiast do Polskiego Związku Golfa –- 927 tys. zł.

"Najdroższą" polską olimpijką okazała się Katarzyna Jurkowska-Kowalska. To jedyna reprezentantka kraju w gimnastyce sportowej, a krajowa federacja otrzymała blisko 7,5 mln zł.

Igrzyska w Rio rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają 17 dni.

Radio ZET/PAP/AN

Więcej: