Polka przebiegła 241 km w dobę. Trzy medale dla biało-czerwonych

Zawodniczki z Polski zdobyły trzy medale w 21. mistrzostwach Europy w biegu 24-godzinnym, które odbyły się we francuskim mieście Albi. Udało się wywalczyć złoty krążek w klasyfikacji drużynowej, a indywidualnie druga była Patrycja Bereznowska z rekordem kraju 241,633 km. Agata Matejczuk była trzecia – przebiegła 232,285 km.

Tytuł obroniła Szwedka Maria Jansson, ustanawiając wynikiem 250,647 km rekord kontynentu. To drugi rezultat na świecie w historii tej konkurencji.

Dobową rywalizację rozpoczęło w Albi koło Tuluzy 77 zawodniczek i 94 zawodników z 24 państw. W gronie mężczyzn triumfował Brytyjczyk Dan Lawson - 261,843 km. Najlepszy z ekipy biało-czerwonych Przemysław Basa (TL Pogoń Ruda Śląska) uplasował się na 17. pozycji - 236,776 km. Roman Elwart (LKS Ziemi Puckiej Puck) zajął 84. miejsce - 123,839 km, a Tomasz Kuliński (WKB Meta Lubliniec) 93. - 79,599 km. Jako zespół Polacy zostali sklasyfikowani na 18. pozycji. Złoty medal przypadł Francuzom.

W czołowej dziesiątce kobiet, oprócz Bereznowskiej (AZS AWF Katowice) i Matejczuk (KS Alaska Łódź), uplasowały się jeszcze dwie reprezentantki kraju - na piątym miejscu Milena Grabska-Grzegorczyk (UKS Azymut Pabianice) - 227,511 i na siódmym Monika Biegasiewicz (MKL Szczecin) - 224,193 km. Na 24. pozycji bieg ukończyła Aneta Rajda (TL Pogoń Ruda Śląska) - 206,560 km.

W klasyfikacji drużynowej Polki zdobyły złoty medal ustanawiając rekord kraju wynikiem 701,429 km. Są piątym zespołem na świecie, który przekroczył dystans 700 km.