Merkel: nadal będziemy przyjmować uchodźców

Ostatnie ataki w Niemczech nie sprawią, że Berlin zmieni swoją politykę migracyjną – zapowiedziała kanclerz Angela Merkel. Zapowiedziała jednak wprowadzenie dodatkowych środków kontroli uchodźców przybywających do Niemiec.

– Napastnicy chcą uderzyć w nasze poczucie wspólnoty, naszą otwartość i naszą chęć pomocy ludziom w potrzebie – tłumaczyła w czwartek Merkel.

Jednocześnie zapowiedziała zaostrzenie kontroli nad wymianą informacji między terrorystami oraz handlem bronią w internecie.  

W ostatnim czasie w Niemczech doszło do dwóch ataków, które przeprowadziły osoby ubiegające się o azyl. W niedzielę zamachowiec zdetonował bombę w bawarskim Ansbach. Rannych zostało 15 osób. Inny uchodźca 18 lipca zaatakował nożem i siekierą pasażerów pociągu osobowego w Wuerzburg. W tym zamachu rannych zostało pięć osób. Obaj zamachowcy zadeklarowali przynależność do tzw. Państwa Islamskiego.

Kanclerz Merkel jest często krytykowana za prowadzenie polityki „otwartych drzwi” wobec uchodźców z państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Zdaniem jej przeciwników Berlin stracił kontrolę nad napływem migrantów i nie jest w stanie weryfikować tożsamości przybywających do Niemiec osób.

Radio ZET/BBC/Mw

Więcej: