Zmarł Arthur Hiller, reżyser „Love Story”

W wieku 92 lat zmarł Arthur Hiller, amerykański reżyser i wieloletni przewodniczący Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej.

Hiller najbardziej znany jest jako twórca melodramatu „Love Story”, klasycznego i bardzo popularnego filmu tego gatunku.

Pochodził z Kanady, gdzie stawiał pierwsze kroki jako twórca telewizyjny. Później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się filmem pełnometrażowym. W swojej trwającej blisko pół wieku karierze wyreżyserował kilkadziesiąt film z przeróżnych gatunków. Był znany m.in. jako twórca komedii z Richardem Pryorem i Genem Wilderem.

Największą sławę i jednocześnie jedyną nominację do Oscara przyniósł Hillerowi film „Love Story” z 1970 roku. W przeliczeniu na dzisiejszą wartość dolara obraz ten zarobił prawie 660 mln dol. i stał się jedną  najbardziej kasowych produkcji. Jego sukces pozwolił wytwórni Paramount na wyjście z problemów finansowych.

Hiller był także przez cztery lata przewodniczącym Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej, która przyznaje Oscary.

Radio ZET/RollingStone.com/MW

Więcej: