Nakaz aresztowania wobec „wroga numer jeden” prezydenta Turcji

Turcja ściga Fethullaha Gulena, islamskiego kaznodziei mieszkającego w USA, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie nieudanego puczu z połowy lipca. W czwartek wydano nakaz jego aresztowania.

W nakazie aresztowania napisano, że Gulen, który od 1999 roku mieszka w Pensylwanii, „nakazał przeprowadzenie próby zamachu stanu z 15 lipca”.

Ankara oficjalnie nie złożyła jeszcze formalnego wniosku o  jego ekstradycję, ale według agencji Associated Press czwartkowy nakaz aresztowania może być do tego preludium. 75-letni Gulen zaprzecza, jakoby był zaangażowany w niedawną próbę obalenia rządu.

Wysocy rangą przedstawiciele władz Turcji wielokrotnie domagali się od USA wydania Gulena, którego nazywają terrorystą. Waszyngton chce jednak, aby najpierw Ankara przedstawiła dowody na udział kaznodziei w spisku, oraz podkreśliły, że proces ekstradycji musi toczyć się ustalonym trybem.

Państwowa agencja Anatolia podaje, że Gulenowi zarzuca się m.in. „próbę wyeliminowania rządu Republiki Turcji lub uniemożliwienia mu wykonywanie swych obowiązków”. Według sądu spiskowcy próbowali zamordować Erdogana, porwali szefa sztabu generalnego Hulusiego Akara i innych wojskowych, zbombardowali parlament i zabili policjantów oraz cywilów, którzy stawiali im opór.

Gulen to dawny sojusznik Erdogana, który uznaje go obecnie za swego największego wroga.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: