Francja zabroni budowy meczetów? „Nowy model” relacji z islamem

Jestem otwarty na propozycję zakazu zagranicznego finansowania budowy meczetów we Francji – ogłosił premier tego kraju Manuel Valls.

Szef rządu nie podał jednak żadnych konkretów na ten temat. Wezwał środowisko francuskich muzułmanów, by imamowie „byli szkoleni w kraju, nie za granicą”. Zaapelował także o stworzenie „nowego modelu” relacji z islamem. Valls zapewnił, że rząd pracuje już nad tym zagadnieniem.

Wiele państw Europy Zachodniej, w tym m.in. Niemcy i Francja, stara się ograniczyć wpływy radykalnego islamu. Zagraniczni duchowni są oskarżani o propagowanie ekstremizmu wśród młodych muzułmanów. Kraje takie jak Arabia Saudyjska czy Katar wspierają finansowo budowę świątyń i edukację religijną.

Francuski rząd jest krytykowany za brak odpowiednich działań w zakresie bezpieczeństwa. W tym tygodniu dwóch islamskich zamachowców napadło w kościele w Saint-Étienne-du-Rouvray 86-letniego księdza. Zabili duchownego, a sami zostali zabici przez antyterrorystów. Obaj napastnicy byli dobrze znani francuskim służbom, a jeden z nich miał nawet policyjny dozór.

Według doniesień prasowych doszło także do poważnych zaniedbań przy zabezpieczaniu imprezy w Nicei z okazji Dnia Bastylii. Islamski terrorysta zabił wówczas 84 osoby.

Radio ZET/"Guardian"/MW

Więcej: