Lawiny błotne zabiły kilkadziesiąt osób w Meksyku

Liczba śmiertelnych ofiar lawin ziemnych, które zeszły w weekend w meksykańskich stanach Puebla i Vera Cruz, wzrosła do 38 – informują władze Meksyku. Przyczyną lawin były intensywne deszcze, które sprowadził na Meksyk tropikalny sztorm Earl.

Według najnowszych informacji przekazanych przez koordynatora akcji ratowniczej Luisa Felipe Puente wynika, że w górach Sierra Norte de Puebla, w rejonie miasta Huauchinago, zginęło co najmniej 28 osób.  Lawiny uszkodziły też setki domów położonych na zboczach gór. 
Dziesięć osób zginęło natomiast w stanie Vera Cruz, gdzie wezbrane rzeki wystąpiły z brzegów. Gubernator tego stanu Javier Duarte poinformował, że lawiny wystąpiły w rejonach miast Coscometepec, Tequila i Huayacocotia. Podkreślił, że sytuacja nadal jest krytyczna – wciąż bardzo mocno pada.
Zdaniem lokalnych władz w niektórych miejscach spadło w ciągu 24 godzin tyle wody, ile zazwyczaj ma miejsce w ciągu miesiąca. Władze federalne musiały zamknąć główną autostradę łączącą stolicę kraju – miasto Meksyk – ze stanem Vera Cruz. 

Radio ZET/PAP/SI