Nie żyje David Huddleston, znany z roli Big Lebowskiego

Amerykański aktor David Huddleston, znany m.in. z roli w kultowej komedii braci Coen z 1998 roku "Big Lebowski", zmarł w wieku 85 lat w wyniku choroby - poinformowała w piątek żona artysty Sarah Koeppe.

Jak przekazała, Huddleston zmarł we wtorek w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk wskutek choroby serca i nerek.
Najbardziej rozpoznawalną rolą Huddlestona był tytułowy Big Lebowski, milioner, z którym zostaje pomylony główny bohater filmu Jeffrey Lebowski.

Huddleston urodził się 17 września 1930 r. w Vinton w stanie Wirginia. Zanim rozpoczął karierę aktorską, służył jako mechanik lotniczy w amerykańskich siłach powietrznych. Na dużym ekranie pojawił się w takich filmach jak "Płonące siodła" Mela Brooksa z 1974 r., "Frantic" Romana Polańskiego z 1988 r. czy w musicalowej komedii "Producenci", nakręconej w 2005 r. również przez Brooksa. Występował także w serialach, m.in. "Kochane kłopoty" czy "Prezydencki poker".

Swój debiut aktorski Huddleston miał na deskach teatru w broadwayowskim musicalu. Koeppe zdradziła, że jego ulubioną rolą była ta w produkcji "1776", w której wcielił się w Ojca-założyciela Stanów Zjednoczonych Benjamina Franklina. 

PAP/ŁS 

Więcej: