Kolejna olimpiada bez rosyjskich sportowców. Odrzucono apelację

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie  podtrzymał decyzję Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego z 7 sierpnia o wykluczeniu Rosji z udziału w igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

W uzasadnieniu decyzji IPC napisał, że oszustwo dopingowe wykryte w Rosji doprowadziło do zniszczenia sportu poprzez stawianie medali ponad moralnością. – Tragiczne w tej sytuacji jest nie to, że sportowcy oszukiwali system, ale że państwowy system oszukiwał sportowców - przyznał wówczas szef IPC Philip Craven.

Teraz rosyjski minister sportu Witalij Mutko podtrzymał swoją poprzednią opinię dotyczącą wykluczenia. – To decyzja stronnicza i wyłącznie umotywowana politycznie. Decyzja bez precedensu, nadal nie rozumiem, czym jest umotywowana. Skrzywdzi wielu niewinnych zawodników, którzy przygotowywali się do startu przez cztery lata - powiedział.

 Zmagania paraolimpijskie odbędą się w Brazylii w dniach 7-18 września. Już definitywnie wiadomo, że z rozgrywek zostali wykluczeni wszyscy zawodnicy z Rosji.

Radio ZET/SI/PAP