Syn narkotykowego bossa „El Chapo" został porwany

Syn uwięzionego barona narkotykowego Joaquina „El Chapo" Guzmana, Alfredo, był w grupie mężczyzn uprowadzonych z restauracji w kurorcie Puerto Vallarta (Meksyk) nad Oceanem Spokojnym – informuje prokurator stanu Jalisco Eduardo Almaguer  .

– Jesus Alfredo Guzman Salazar, wiek 29 lat, został zidentyfikowany jako jeden z uprowadzonych - powiedział prokurator na konferencji prasowej.

Wcześniej Almaguer przypuszczał, że uprowadzono innego syna bossa narkotykowego, 33-letniego Ivana, zwanego „El Chapito" (Mały Chapo). Przejął on kontrolę nad częścią narkobiznesu ojca po jego ponownym aresztowaniu w styczniu.

Początkowo władze informowały, że uprowadzono 10-12 osób, ale po analizie materiału z monitoringu ustalono, że porwano sześć osób. Porwania, według władz, dokonało siedmiu uzbrojonych mężczyzn.

Wojsko i policja usiłują odnaleźć ofiary porwania i osoby, które za nim stoją. Jak poinformował prokurator, zidentyfikowanie porwanych jest trudne, ponieważ na miejscu odkryto fałszywe dokumenty niektórych z nich. Zapewnił, że uprowadzeni „nie byli turystami, ani mieszkańcami prowadzącymi legalną działalność, lecz ludźmi powiązanymi z organizacją przestępczą".

Almaguer oświadczył, że uprowadzenie jest dziełem „ugrupowania przestępczego" działającego w tej części kraju. Nie wymienił jego nazwy, ale według mediów największym takim ugrupowaniem w tym stanie jest kartel Jalisco New Generation, który szybko wyrósł na głównego rywala kartelu Sinaloa kierowanego przez „El Chapo".

„El Chapo", który trafił na czołówki mediów po spektakularnej ucieczce z więzienia w ubiegłym roku, jest obecnie przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Ciudad Juarez przy granicy z USA. MSZ Meksyku zgodziło się pod koniec maja na wydanie Guzmana wymiarowi sprawiedliwości USA, po otrzymaniu gwarancji, że nie zostanie on skazany na karę śmierci.

W 2008 roku na parkingu przed centrum handlowym w Culiacan na północnym zachodzie Meksyku zamordowany został inny syn Guzmana, Edgar. 

Radio ZET/SI/PAP