Niemcy spodziewają się w tym roku 300 tys. uchodźców

Są nowe szacunki niemieckiego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców na temat liczby osób, które mają w tym roku przybyć do Niemiec.

Jak powiedział szef urzędu Frank-Juergen Weise, maksymalnie może przyjechać 250-300 tys. uchodźców.

Zdaniem Weisego jeśli łączna liczba uchodźców w br. okaże się większa, jego urząd znajdzie się w trudnej sytuacji. Jednak dał do zrozumienia, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny i do Niemiec może przybyć nawet mniej niż 300 tys. uchodźców.

Weise podkreślił też, że Niemcy przyjęły w ub. r. mniej uchodźców niż początkowo sądzono, bowiem niektórzy z nich rejestrowali się dwa razy a inni kontynuowali podróż do innych krajów.

– Wkrótce podamy dokładne liczby, ale jest pewne, że w zeszłym roku do Niemiec przybyło mniej niż milion osób - powiedział szef urzędu.

Przyznał, że integracja przybyszów do miejscowego rynku pracy będzie wymagała „długiego czasu i wielu pieniędzy”.

W ocenie Weisego 70 proc. przybyszów jest zdolnych do zatrudnienia, ale większość z nich będzie zależna od podstawowej opieki społecznej zanim zdobędzie zatrudnienie. Podał, że ok. 10 proc. z nich ma wyższe wykształcenie a ok. 40 proc. nie ma formalnego wykształcenia, ale dysponuje doświadczeniem zawodowym.

Reuter przypomina, że wcześniej oceniano, że do Niemiec przybyło w ub. r. ok. 1,1 mln osób uciekających zarówno przed wojną jak i nędzą w ich krajach.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: