Ukraińskie służby: zatrzymaliśmy sześciu członków tzw. Państwa Islamskiego

Ukraińskie służby poinformowały, że udało im się zatrzymać sześć osób, które są podejrzane o związki z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie. Cztery osoby zatrzymano w Charkowie, a pozostałe dwie w Dniprze (dawniej Dniepropietrowsk) i Kijowie.

Jak podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, w Charkowie odkryto lokal wykorzystywany przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego, zatrzymujących się na Ukrainie w czasie podróży do Iraku i Syrii. Zatrzymani pochodzą z państw Azji Centralnej. Dwóch z nich już wydalono z kraju; dwóch pozostałych czeka na decyzję wymiaru sprawiedliwości.

Jednocześnie SBU poinformowała, że w leżącym również na wschodzie Ukrainy Dniprze zatrzymano mężczyznę „pochodzącego z jednej z dawnych republik sowieckich, poszukiwanego przez Interpol”. Według ukraińskich służb „był on bezpośrednio zamieszany w rekrutowanie i transport zwolenników IS jadących z Azji Środkowej w kierunku Syrii; mężczyzna dostarczał im pieniądze, organizował lokum i dokumenty konieczne do podróży”.

Kolejnego domniemanego członka IS zatrzymano w okolicach Kijowa. Jest on podejrzany o „uczestniczenie w roku 2014 i 2015 w ćwiczeniach na terenie obozów w Syrii i udział w działalności militarnej IS w Syrii i Iraku” - czytamy w komunikacie SBU.
Nie podano, kiedy dokładnie dokonano zatrzymań.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: